Mała stabilizacja

Daniel Kostecki XTB DM
opublikowano: 09-07-2013, 00:00

Po ubiegłym, dość zmiennym tygodniu, przyszedł czas na uspokojenie nastrojów. Po decyzji RPP o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych i zaskakującym komentarzu prezesa EBC Mario Draghiego o możliwej obniżce stóp w Eurolandzie największe zmiany nastąpiły w notowaniach USD/PLN — kurs wspiął się na poziom najwyższy od września 2012 r. Wczoraj prezes EBC przemawiał w europarlamencie i powtórzył tam, że wyższe stopy procentowe nie są obecnie pożądane. Zaznaczył przy tym, że zgadza się z opinią, że pozostawianie niskich stóp procentowych w długim terminie niesie za sobą pewne ryzyko.

Słabe dane napłynęły wczoraj z Niemiec, gdzie produkcjaprzemysłowa w maju spadła o 1 proc. przy oczekiwaniach na poziomie minus 0,5 proc. m/m. Jest to najgorszy odczyt od grudnia ubiegłego roku. Dane dotyczące handlu zagranicznego również nie są korzystne. W maju niemiecki eksport obniżył się o 2,4 proc. w ujęciu miesięcznym, w wyniku czego roczna dynamika (-3,2 proc.) była najgorsza od listopada 2009 r. Jeszcze gorsze są dane z Francji. Tu eksport spadł aż o 4 proc. m/m. Słabe dane z Europy, luźna polityka monetarna EBC oraz możliwe zmniejszenie programu QE3 już we wrześniu mogą nadal wywierać presję na złotego, ponieważ w takich okolicznościach waluty krajów gospodarek wschodzących mogą w długim terminie tracić na wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Kostecki XTB DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy