Małe firmy chętniej sięgają po leasing

opublikowano: 23-10-2017, 22:00

Leasingodawcy w pierwszych trzech kwartałach tego roku sfinansowali inwestycje o wartości prawie 48 mld zł. To znaczny wzrost w porównaniu z 2016 r.

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) opublikował wyniki branży po dziewięciu miesiącach tego roku. W ciągu dziewięciu miesięcy urosła ona o 12,9 proc. Leasingodawcy sfinansowali w tym czasie inwestycje o łącznej wartości prawie 48 mld zł. — Z naszych analiz wynika, że trzy czwarte usług branża leasingowa kieruje do mikroi małych przedsiębiorców, a blisko połowa trafia do najmniejszych podmiotów, o rocznych obrotach do 5 mln zł. To one mają najtrudniejszy dostęp do zewnętrznego finansowania — mówi Andrzej Sugajski, dyrektor generalny ZPL.

Auta osobowe

Przedsiębiorcy w trzecim kwartale najchętniej finansowali leasingiem pojazdy lekkie (czyli auta osobowe i dostawcze do 3,5 tony), maszyny i inne urządzenia — w tym IT oraz środki transportu ciężkiego. ZPL tłumaczy, że dominujący udział pojazdów osobowych wynika z faktu, że większość klientów leasingu pochodzi z branż takich jak usługi czy handel. Od stycznia do końca września wartość sfinansowanych przez leasingodawców pojazdów lekkich sięgnęła 21,1 mld zł.

To o 18,5 proc. więcej niż rok temu. W ostatnich miesiącach rosło także finansowanie maszyn i urządzeń — o 19,4 proc., do 13,3 mld zł. Na ten wynik zapracowali głównie przedsiębiorcy przemysłowi, zajmujący się produkcją rolną czy budownictwem. Ale ogromny wpływ mają także uruchomione na początku tego roku fundusze unijne z perspektywy na lata 2014-20. Zwiększyło się także zainteresowanie firm nieruchomościami — o 9,5 proc. Łączna wartość kontraktów wyniosła 0,5 mld zł. Nadal jednak stanowią one zaledwie 1,1 proc. aktywów sfinansowanych leasingiem. Natomiast środki transportu ciężkiego utrzymały się na poziomie podobnym do tego sprzed roku — 12,8 mld zł.

Wszystko rośnie

ZPL na podstawie badania koniunktury branży leasingowej, przeprowadzonego wśród osób odpowiedzialnych za sprzedaż w firmach zrzeszonych w związku, spodziewa się, że w najbliższych miesiącach wciąż najchętniej leasingowaną kategorią będą pojazdy lekkie. Ale wzrostu spodziewają się we wszystkich kategoriach. Generalnie w ostatnim kwartale tego roku leasingodawcy oczekują przyspieszenia sprzedaży. Dalej będą też obsługiwać głównie mikro- i mały biznes.

— Leasing mocno wiąże się z finansowanymi aktywami, które pracują na rzecz rozwoju działalności firm. Dlatego zyskuje coraz większą popularność w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw — tłumaczy Andrzej Sugajski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy