Małe firmy gotowe na współpracę z administracją

opublikowano: 05-12-2018, 22:00

Do programu GovTech Polska zgłosiło się ponad 200 spółek, które chcą realizować projekty technologiczne dla państwa.

Dwa tygodnie temu ruszyło przyjmowanie zgłoszeń do programu GovTech Polska, który ma umożliwić start-upom i firmom MŚP realizację projektów technologicznych dla państwa — bez wadium i innych warunków, które ograniczają im dostęp do zamówień publicznych. Ta formuła spotkała się z zainteresowaniem przedsiębiorców — chęć uczestnictwa w programie zgłosiło ponad 200 podmiotów.

— Liczba zgłoszeń potwierdza, że gros firm wykorzystało nową szansę i są gotowe na współpracę z państwem — zauważa Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska.

Dodaje, że do tej pory MŚP i start-upy niechętnie brały udział w zamówieniach publicznych. Odstraszało je wysokie wadium, konieczność posiadania portfolio z wielomilionowymi projektami, wymaganego zespołu z określonym, często specjalistycznym doświadczeniem. W rezultacie 80 proc. start-upów nigdy nie zdecydowałosię na udział w publicznym przetargu — wynika z badania „Polskie startupy 2017”.

Zadania

W ramach programu GovTech wyzwanie rzuciło firmom miasto Świdnik i cztery ministerstwa: cyfryzacji, finansów, przedsiębiorczości i technologii oraz zdrowia. Jako pierwsze zidentyfikowało i opisało swoją potrzebę Ministerstwo Finansów. Szuka ono rozwiązania umożliwiającego znalezienie przemytników, którzy drogą morską przekraczają granice Polski. Natomiast Ministerstwo Zdrowia czeka na stworzenie modułu wykrywającego nieprawidłowości w rozliczaniu świadczeń refundowanych z budżetu państwa. Z kolei Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii brakuje inteligentnego narzędzia, które umożliwiłoby jego pracownikom dzielenie się wiedzą, sprawne przeszukiwanie rozproszonych informacji i zapisywanie ich w wybranym formacie. Ministerstwo Cyfryzacji potrzebuje interaktywnej mapy stanu kompetencji cyfrowych, a miasto Świdnik — rozwiązania, które pomoże uszczelnić pobór opłat za wywóz śmieci, a pieniądze z budżetu przeznaczyć np. na wyposażenie szkół.

Największym zainteresowaniem cieszyło się wyzwanie Ministerstwa Finansów. Nieco mniej firm przyciągnęło zadanie określone przez miasto Świdnik.

Kolejne etapy

Uczestnicy, którzy zakwalifikowali się do programu, otrzymają potwierdzenia udziału mailem w najbliższy piątek.

— Jednak już teraz wszyscy, którzy wypełnili wniosek, mogą pracować nad koncepcjami rozwiązań. Czekamy na nie do 17 grudnia. Mogą być dostarczone w formie prezentacji lub krótkiego demo, które pokaże, jak dana firma zamierza zrealizowaćwyzwanie, do którego się zgłosiła. Przy tym wszystkie prezentacje muszą być anonimowe, bo chcemy uniknąć faworyzacji rozwiązań i skupić się tylko na jakości — tłumaczy Justyna Orłowska.

Dodaje, że najważniejszy jest pomysł na realizację projektu i kompetencje, które pomogą w jego wdrożeniu. Inne czynniki nie będą miały wpływu na wybór dostawców. Lista finalistów zostanie ogłoszona 21 grudnia. Prace nad prototypami rozpoczną się w styczniu, a firmy, które zrealizują projekty w administracji, zostaną wybrane w lutym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu