Małe firmy wybierają kredyt

opublikowano: 15-10-2017, 22:00

Przedsiębiorca z segmentu MSP, który musi skorzystać z finansowania zewnętrznego, w pierwszej kolejności pójdzie do banku.

70 proc. małych i średnich firm finansuje działalność wyłącznie z własnych pieniędzy — wynika z badania Keralli Research przygotowanego na zlecenie NFG, spółki z grupy Kaczmarski. Zostało ono przeprowadzone w lipcu i sierpniu na próbie 500 podmiotów zatrudniających do 249 osób. Respondentami byli właściciele, współwłaściciele i osoby współzarządzające przedsiębiorstwami. Główny wniosek jest taki, że firmy niechętnie sięgają po wsparcie finansowe z zewnątrz, a te, które to robią, najczęściej wybierają kredyt bankowy (20,6 proc.) i limit na koncie firmowym (11,4 proc.).

— Wśród najmniejszych podmiotów w Polsce wciąż jest wiele takich, które swoją działalność prowadzą i rozwijają wyłącznie przy wykorzystaniu wypracowanych zysków. Często wręcz chronią się przed zewnętrznym finansowaniem. Najlepiej podsumowuje to opinia jednego z przedsiębiorców, który w trakcie badania zadeklarował: „gdybym musiał sięgnąć po kredyt, to wolałbym przyjąć więcej zleceń, żeby go nie brać” — wyjaśnia Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy.

Keralla sprawdziła też, co by się stało, gdyby wśród firm niekorzystających z zewnętrznego finansowania pojawiła się taka konieczność. Okazuje się, że aż 44 proc. z nich zdecydowałoby się kredyt w banku, a niemal 18 proc. skorzystałoby z limitu w koncie firmowym. Kolejne odpowiedzi to dotacja (4,8 proc.), faktoring (4 proc.) oraz pożyczka od znajomych lub rodziny (4 proc.). Aż 22,5 proc. firm nie potrafiło postawić na żaden wybór. Nieco inaczej wygląda podział źródeł finansowania w przypadku inwestycji. Dwie trzecie firm deklaruje, że opłaca je z wypracowanego zysku. Natomiast spółki korzystające z zewnętrznego wsparcia najchętniej stawiają na leasing (21,4 proc.) i kredyt bankowy (20 proc.). W dalszej kolejności jest faktoring (4 proc.), dotacje (3,8 proc.) i pożyczki od innych spółek (1,8 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu