Małej firmy nie stać na speca od IT

MK
opublikowano: 01-06-2013, 11:38

Prawie 60 proc. małych i średnich firm w Polsce nie ma pracowników, którzy zajmują się wyłącznie IT.

Ciężar decyzji informatycznych najczęściej spoczywa więc na kadrze kierowniczej. Menedżerowie i fachowcy jednej czwartej małych i średnich firm poświęcają minimum 156 godzin rocznie na zarządzanie teleinformatyką, zamiast koncentrować się na zadaniach biznesowych — wynika z europejskiego badania, przeprowadzonego na zlecenie Microsoftu przez Ipsos MORI. Najrzadziej specjalistów IT zatrudniają firmy liczące mniej niż sześć osób — aż w 73 proc. z nich nie ma takiego stanowiska. Nieco lepiej jest w instytucjach zatrudniających od sześciu

do 25 ludzi — tam ten odsetek wynosi 45 proc. W razie problemów mniejsze podmioty najczęściej szukają doraźnej pomocy na zewnątrz (42 proc.) lub próbują na własną rękę znaleźć rozwiązanie w internecie (41 proc.). 61 proc. firm, które nie mają własnych informatyków, i 55 proc. tych, które nie korzystają z chmury obliczeniowej, zgadza się ze stwierdzeniem, że IT jest kluczowe dla sukcesu biznesowego. W przypadku przedsiębiorstw, które zatrudniają informatyków, ten odsetek wynosi 78 proc. A w podmiotach stosujących technologie cloud computingu taką opinię podziela 76 proc. respondentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane