Mali i średni mają rzecznika

opublikowano: 24-06-2018, 22:00

Został nim Adam Abramowicz, lubelski parlamentarzysta, którego kandydaturę zaproponowała wcześniej Jadwiga Emilewicz.

Nie ma zaskoczenia — po zakończonych konsultacjach na straży praw małych i średnich przedsiębiorców stanął Adam Abramowicz, poseł PiS z Białej Podlaskiej, powołany na to stanowisko przez premiera. To kandydat zaproponowany przez Jadwigę Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Rzecznik MSP, którego funkcję będzie pełnił Adam Abramowicz, ma odpowiadać za wdrożenie przepisów tzw. Konstytucji biznesu. Jego zadania to m.in. stanie na straży praw mikro, małych i średnich firm oraz opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących przedsiębiorców.
Zobacz więcej

NA STRAŻY PRAW:

Rzecznik MSP, którego funkcję będzie pełnił Adam Abramowicz, ma odpowiadać za wdrożenie przepisów tzw. Konstytucji biznesu. Jego zadania to m.in. stanie na straży praw mikro, małych i średnich firm oraz opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących przedsiębiorców. Fot. GK

Rzecznik MŚP jest powoływany na sześcioletnią kadencję. Ma odpowiadać przede wszystkim za wdrożenie przepisów tzw. Konstytucji Biznesu. Do jego zadań należy także stanie na straży praw mikro oraz małych i średnich firm. Będzie opiniował projekty aktów prawnych dotyczących interesów przedsiębiorców oraz zasad wykonywania działalności gospodarczej, pomagał w organizacji mediacji między firmami a administracją, współpracował z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw podmiotów z sektora MŚP, a także prowadził działalność edukacyjną i informacyjnąw zakresie wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Rzecznik MŚP może także żądać od organów władzy publicznej złożenia wyjaśnień, udzielania informacji czy udostępnienia akt i dokumentów w sprawach konkretnych przedsiębiorców. Może wspierać firmy na etapie postępowań administracyjnych i występować do odpowiednich urzędów z wnioskami o objaśnienia skomplikowanych przepisów. Ma także możliwość zwrócenia się o rozstrzygnięcie problemu do NSA oraz SN.

Adam Abramowicz prowadził wcześniej własną działalność gospodarczą. Był głównym inicjatorem i prezesem Sieci Detalistów „Nasze Sklepy”, a także jednym z założycieli oraz długoletnim prezesem Izby Gospodarczej Nowej Przedsiębiorczości w Białej Podlaskiej. Działalność biznesowa zaowocowała włączeniem go do Rady Polskiej Izby Handlu.

Po objęciu funkcji rzecznika MŚP Adam Abramowicz zapowiedział złożenie mandatu poselskiego i wystąpienie z PiS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Mali i średni mają rzecznika