Mali już nie boją się faktoringu

opublikowano: 29-05-2018, 22:00

Większość przedsiębiorców wie, na czym polega to finansowanie, ale wciąż niewielu z niego korzysta.

Ponad 70 proc. przedstawicieli branży przemysłowej słyszało o faktoringu i wie, jak on działa — wynika z badania instytutu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie Siemens Finance wśród małych i średnich firm. Jednak zaledwie 9 proc. badanych skorzystało z takiej opcji. Dla porównania — z leasingu korzysta 45 proc. firm MŚP.

Mimo to rynek faktoringu w Polsce stale się powiększa. Według Polskiego Związku Faktorów, w 2017 r. był on wart 185 mld zł, co oznacza wzrost o 16,7 proc. w ciągu roku. W I kwartale tego roku firmy powierzyły faktorom wierzytelnościwarte ponad 53 mld zł. To o 25 proc. więcej niż rok wcześniej.

— Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po nowoczesne metody zarządzania obrotem gotówki w swoich firmach. Zbliżamy się tym samym do sposobu funkcjonowania bardziej dojrzałych gospodarek krajów Europy Zachodniej. Dzięki wykorzystaniu faktoringu przedsiębiorcom łatwiej zachować płynność i planować inwestycje — mówi Krzysztof Tempes, dyrektor sprzedaży w firmie Siemens Finance.

Jego zdaniem, koszty faktoringu są porównywalne do tego, ile trzeba zapłacić za kredyt obrotowy.

— Tyle że jeśli przedsiębiorca skorzysta z usług dodatkowych, takich jak monitoring kontrahenta lub przeniesienie na faktora ryzyko braku zapłaty przez kontrahenta, to opłatywzrosną — mówi Krzysztof Tempes.

Koszt przejęcia ryzyka wynosi ok. 0,2-0,3 proc. wartości faktury. Zdaniem ekspertów Siemens Finance, popularność faktoringu w Polsce będzie rosła.

— Nowoczesne technologie i duża konkurencja wymagają od przedsiębiorców szybkiego reagowania na zapotrzebowanie klientów. Dlatego nie można sobie pozwolić na ograniczenia w dysponowaniu funduszami ze względu na brak płatności ze strony klienta. Firmy korzystające z faktoringu pełnego mogą skoncentrować się na rozwoju biznesu, a nie na bieżącym administrowaniu, kontrolowaniu czy ściąganiu niespłaconych należności — przekonuje Krzysztof Tempes. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu