Małopolska: 10 mln zł na OZE

opublikowano: 25-02-2013, 00:00

Dotacje czekają na przedsiębiorców planujących w regionie inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE).

Aby wypromować w województwie alternatywne formy pozyskiwania energii, władze Małopolski przygotowały konkurs, w którym można sięgnąć po dofinansowanie na inwestycje z tego obszaru. W piątek wystartował tam nabór z działania 7.2 „Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii” Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). Do podziału jest 10,1 mln zł. W szranki o te pieniądze oprócz przedsiębiorców mogą stanąć m.in. jednostki naukowe, szkoły wyższe i organizacje pozarządowe. Jakie projekty dostaną dofinansowanie? W pierwszej kolejności szanse mają przedsięwzięcia, które zakładają rozwój infrastruktury służącej do produkcji i przesyłu energii odnawialnej. Fundusze z Brukseli pójdą m.in. na budowę i modernizację małych elektrowni wodnych oraz budowę i montaż instalacji i urządzeń do wykorzystania biomasy. Na wsparcie liczyć mogą elektrownie wiatrowe i instalacje odzyskujące biogaz ze składowisk odpadów i oczyszczalni ścieków. Zwrot kosztów otrzymają projektodawcy pozyskujący energię słoneczną, zwłaszcza dla budynków użyteczności publicznej (szkoły, szpitale, ośrodki zdrowia). Jeśli przedsiębiorca składa projekt na jedno z powyższych działań, może też ubiegać się o pieniądze m.in. na modernizację źródeł ciepła w celu poprawy sprawności energetycznej i wymianę urządzeń ciepłowniczych. Najniższa wartość wsparcia to 200 tys. zł, a górny limit został wyznaczony na 5 mln zł. Dofinansowanie może objąć do 85 proc. wydatków kwalifikowanych projektu. Jeśli chodzi o przedsiębiorców korzystających z pomocy publicznej — maksymalne wsparcie dla mikro- i małych firm wynosi 70 proc. kosztów. W przypadku średnich ten wskaźnik wynosi 60 proc., a dużych — 50 proc. Planowane przedsięwzięcia muszą być zrealizowane w ciągu 24 miesięcy, w wyjątkowych umotywowanych przypadkach ten termin może być przedłużony do 36 miesięcy. Wnioski o dofinansowanie trzeba składać do siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. To, kto otrzyma dotację, wyjaśni się najpóźniej 9 lipca.

26.03 Tego dnia o godz. 16 mija termin naboru wniosków w konkursie.

WIĘCEJ INFORMACJI

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Departament Funduszy Europejskich ul. Wielicka 72B, 30-552 Kraków tel.: +12 29-90-772, 29-90-776 do 79 e-mail: fem@umwm.pl www.fundusze.malopolska.pl/mrpo

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu