Maluchy doładują e-auta

opublikowano: 08-11-2018, 22:00

30 start-upów w asyście dużych graczy wypracuje nietuzinkowe rozwiązania elektromobilne.

Firma doradcza techBrainers — wybrana w konkursie „Elektro ScaleUP” — wyłowi młode spółki, które wspólnie z liderami innowacji rozwiną skrzydła w dopiero u nas raczkującym sektorze. Do programu przystąpiło już sześciu dużych graczy: Tauron, PKN Orlen, Carrefour Polska, Siemens, Synerise i Larq. Lista uczestników jest wciąż otwarta.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, podkreśla,
że celem programu Elektro ScaleUp jest połączenie potencjału start-upów z
doświadczeniem i infrastrukturą gigantów.
Zobacz więcej

POŁĄCZYĆ SIŁY:

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, podkreśla, że celem programu Elektro ScaleUp jest połączenie potencjału start-upów z doświadczeniem i infrastrukturą gigantów. Fot. Marek Wiśniewski

Na realizację pilotażu, którego efektem mają być 23 projekty wdrożeniowe, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), wyłożyła 10 mln zł, a wspomniani partnerzy biznesowi — ok. 3,5 mln zł. Kwota ta może być wyższa, jeżeli na współpracę ze start-upami postawi więcej korporacji.

— Rozwój branży elektromobilnej jest jednym z priorytetów rządu. W ciągu najbliższych kilku lat zrewolucjonizuje ona przemysł motoryzacyjny. Dlatego wspieramy ten sektor grantami z programu Inteligentny Rozwój (POIR) — mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Zauważa, że w tej perspektywie pula dotacji dla start-upów jest dwa razy większa niż w poprzedniej unijnej siedmiolatce. Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, zwraca uwagę, że uczestnikami program Elektro ScaleUP są giganci z różnych branż.

— Mamy przedstawiciela sektora paliwowego, który widzitrendy makroekonomiczne i zmiany w elektromobilności na świecie. Nie zabrakło też wytwórcy energii. Cieszymy się z obecności właściciela sklepów wielkopowierzchniowych i firmy zajmującej się sztuczną inteligencją — zaznacza Jadwiga Emilewicz.

Elektro ScaleUP będzie realizowany według metodologii Pilot Maker, opracowanej przez techBrainers. Precyzuje ona wyzwania, przed jakimi stoją duże firmy w tym projekcie.

— Muszą one wskazać, jakie są ich priorytety i co mogą udostępnić start-upom w formule otwartych innowacji. Ważna jest również zdolność uczestników przedsięwzięcia do podejmowania ryzyka. Chodzi o przetestowanie jak największej liczby rozwiązań. Nasz projekt jest bardziej podobny do procesu zakupowego, a mniej do klasycznego programu akceleracji. Jego celem są stabilne kontrakty między start-upami i korporacjami. Na takiej współpracy mają zyskać obie strony — tłumaczy Magdalena Jackowska-Rejman, prezes techBrainers.

Przyznaje, że program dotyczy branży, która rozwija się dynamicznie, ale jest na wczesnym etapie rozwoju.

— Strategiczne pozycje i role na rynku e-mobility w Polsce nie są jeszcze zajęte. Wierzę, że branża nie urośnie za sprawą jednego, bogatego koncernu, ale dzięki współpracy odważnych liderów wielu sektorów ze start- -upami i instytucjami naukowymi — przekonuje Magdalena Jackowska-Rejman.

Oprócz wsparcia ekspertów korporacyjnych, technologicznych i biznesowych każdy start-up ma szansę na grant w wysokości do 500 tys. zł. Młode spółki mogą zgłaszać się do projektu do końca roku. Doświadczenie w tej branży ma już Tauron. Od kilku lat testuje napędzane prądem autobusy miejskie i systemy ich szybkiego ładowania. Firma inwestuje też w carsharing. Do końca roku stworzy miejską wypożyczalnię e-samochodów w Katowicach i postawi tam ponad 30 punktów ich ładowania.

— Najlepszym sposobem stymulowania tego rynku jest znalezienie skutecznych modeli biznesowych. Ich wypracowanie jest naszym celem w ramach projektu Pilot Maker Elektro ScaleUp — podkreśla Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy