Maluchy mają apetyt na sprzedaż

opublikowano: 16-05-2018, 22:00

Prawie połowa przedsiębiorców z sektora MŚP liczy, że liczba zamówień na ich usługi albo produkty w najbliższym czasie wzrośnie.

Mały i średni biznes widzi przyszłość w różowych barwach — wynika z najnowszego Barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL). To wskaźnik informujący o skłonności spółek z sektora MŚP do wzrostu. Może się wahać od 0 do 100 pkt., przy czym wartości powyżej 50 pkt. oznaczają pozytywny kierunek zmian, a poniżej 50 pkt. — sytuację, która nie sprzyja rozwojowi.

W drugim kwartale tego roku wskaźnik wzrósł do 61,2 pkt. — o 4,4 pkt. w porównaniu do trzech miesięcy wcześniej.Wszystko za sprawą wysokiego apetytu na sprzedaż. Aż 44,2 proc. małych i średnich przedsiębiorców liczy na więcej zamówień na swoje usługi i produkty. To najlepszy wynik w historii badania prowadzonego od ponad trzech lat.

— W tym roku, podobnie jak rok i dwa lata temu, obserwujemy wyraźny wzrost nastrojów między pierwszym, najbardziej pesymistycznym kwartałem, a drugim, który jest najbardziej optymistyczny w ciągu całego roku. Najczęściej za wzrost wartości głównego indeksu odpowiadają bardzo dobre prognozy dotyczące jednego z czterech badanych obszarów. W ubiegłym roku przedsiębiorcy wskazywali na inwestycje, w tym roku szczególnie widoczny jest wysoki apetyt na sprzedaż — mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Szacowany wzrost sprzedaży wpłynął na również rekordowo dobre oceny dotyczące płynności finansowej. Aż 28,2 proc. małych i średnich firm liczy na lepszą sytuacją w tym obszarze, co, podobnie jak w przypadku sprzedaży, jest rekordowym odczytem w historii badania. Kwartał temu odsetek optymistów wyniósł 25,5 proc., a rok temu — 24,3 proc.

Również w pozostałych dwóch kryteriach zostały odnotowane wzrosty w porównaniu do I kwartału tego roku, jednak nie były one spektakularne. W przypadku zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne, wzrost wyniósł 0,9 pkt. proc., a inwestycji — tylko o 0,2 pkt. proc.

Przedstawiciele EFL prognozują, że w III kwartale 2018 r. należy spodziewać się niewielkiego spadku wartości barometru — do ok. 58-59 pkt. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu