Mały biznes inwestuje

opublikowano: 22-08-2017, 22:00

Optymizm przedsiębiorców nieznacznie się pogorszył, ale wciąż planują oni wydatki na rozwój i spodziewają się większych zamówień.

Firmy są w nieco gorszych nastrojach niż trzy miesiące wcześniej — pokazuje najnowszy Barometr Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL). To wskaźnik informujący o skłonności podmiotów z sektora MSP do wzrostu.

Przyjmuje on wielkość od 0 do 100. Powstał na podstawie badania przeprowadzonego wśród 600 mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie Barometr wynosi 59,3 pkt., a to o 3,7 pkt. mniej, niż w drugim kwartale tego roku. Nie ma jednak powodów do zmartwień, ponieważ rok temu o tej porze wskaźnik był niższy o 2,7 pkt.

— Ponadto obecnie wzrósł nie tylko w stosunku do trzeciego kwartału ubiegłego roku (56,6 pkt.), ale w porównaniu ze wszystkimi pomiarami z całego 2016 r. Tym samym mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, pomimo odrobinę gorszych prognoz, wciąż widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach— zwraca uwagę Radosław Kuczyński, prezes EFL. Przy tym najlepsze nastroje panują wśród średnich firm, gdzie wartość barometru sięgnęła 64,8 pkt., a najgorsze — wśród najmniejszych (56,4 pkt.).

Za niższy odczyt barometru w trzecim kwartale bieżącego roku odpowiada wzrost pesymistów w zakresie każdej z czterech kategorii, która ma wpływ na jego wysokość: inwestycji (obecnie 13,4 proc. badanych wróży spadek w tym obszarze, w porównaniu z 6,1 proc. kwartał wcześniej), zamówień na produkty i usługi (9,5 proc w porównaniu z 4,7 proc.), płynności finansowej (13,2 proc. kontra 4,2 proc.), a także zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne (7,2 proc. kontra 5 proc.). Z drugiej strony liczba optymistów w wielu obszarach też wzrosła.

Na lepszą sprzedaż liczy aż 29,9 proc. badanych firm, czyli o 2,7 pkt. proc. więcej niż trzy miesiące temu i aż o 10,4 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej. Firmy chcą także inwestować — wydatki na środki trwałe planuje 36,8 proc. badanych podmiotów, niewiele mniej niż kwartał wcześniej (40,8 proc.), i znacznie więcej w porównaniu z trzecim kwartałem 2016 r., kiedy takich optymistów było 28,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mały biznes inwestuje