Małysz pierwszy w sobotę czwarty w niedzielę

opublikowano: 27-01-2007, 16:45

Adam Małysz wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oberstdorfie. To była 30- wygrana skoczka w Pucharze Świata.

321 dni czekał najlepszy polski skoczek narciarski Adam Małysz na wygraną w zawodach Pucharu Świata. W sobotę triumfował w niemieckim Oberstdorfie, odnosząc 30. zwycięstwo pucharowe w karierze. Sukcesu nie udało się powtórzyć w niedzielę, choć do podium brakowalo bardzo niewiele.

Do trzeciego miejsca, które zdobył nieoczekiwanie młody Włoch Andrea Morassi, zabrakło mu zaledwie 0,2 pkt. Po konkursie w Oberstdorfie Małysz przesunął się w klasyfikacji generalnej PŚ na czwarte miejsce. Pozostali Polacy zajęli dalsze miejsca, nie wchodząc do finału.

W sobotnim konkursie w pierwszej serii Małysz poszybował na odległość 132,5 metra i dał się wyprzedzić tylko dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu z Turynu Austriakowi Thomasowi Morgensternowi, który oddał skok o półtora metra dłuższy. Tylko Austriak i Polak lądowali w pierwszej serii poza granicą 130 metrów. Trzecie miejsce zajmował Fin Janne Ahonen, który po skoku na odległość 128,5 m tracil do Małysza 8,7 pkt.

W drugiej serii linię 130 metrów przekroczyło dziesięciu zawodników. Najdalej skoczyli Austriak Martin Koch, lider klasyfikacji Pucharu Świata - Norweg Anders Jacobsen i Małysz - po 137 m. Skoczek z Wisły miał nieco kłopotów przy lądowaniu, ale pewnie wyszedł na prowadzenie. Morgenstern zaprezentował się słabiej - skoczył o 5,5 metra bliżej od Polaka i z sukcesu mógł cieszyć się Małysz.

W niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oberstdorfie (HS 137) Adam Małysz zajął czwarte miejsce otrzymując za skoki na 131,5 i 129,5 m notę 269,8 pkt. Zawody wygrał Niemiec Michael Uhrmann - 285,1 pkt (140,5+129 m). Drugie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Norweg Anders Jacobsen - 272,9 (dwukrotnie 131,5 m), a trzecie nieoczekiwanie Włoch Andrea Morassi - 270,0 (133 i 132).

Małysz po raz pierwszy wygrał zawody Pucharu Świata 17 marca 1996 roku w Oslo-Holmenkollen. Tam też 12 marca ubiegłego roku po raz ostatni stanął na najwyższym stopniu podium.