Mapa mocy „Foreign Policy”

Lista 500 najpotężniejszych osób, które rządzą światem

Specjalizujący się w sprawach międzynarodowych amerykański magazyn „Foreign Policy” stworzył „The FP Power Map”, listę 500 najpotężniejszych osób, które rządzą światem i są najbardziej wpływowe w różnych dziedzinach. To nazwiska polityków, przemysłowców, finansistów, ludzi sprawujących kontrolę nad środkami przekazu i energią. Nie zabrakło też kilku liderów religijnych. Znalazło się na niej dwóch Polaków: premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Blisko nam pod względem liczby nazwisk na liście do Holendrów, Szwedów i Hiszpanów, którzy mają po trzech reprezentantów. Dalej do Niemców, Brytyjczyków, Francuzów i Rosjan, których jest ponad 20, a z Amerykanami (141 nazwisk) w ogóle nie możemy się równać.

Dla ułatwienia nawigacji po liście autorzy raportu przygotowali ikonki. Walizka z symbolem dolara oznacza, że osoba działa przede wszystkim w biznesie, błyszcząca żarówka przedstawia intelektualistę, a karabin — lidera militarnego. Jest nawet głowa z rogami podpisana „evil”, która oznacza dyktatorów, terrorystów i przestępców. Rogi dostali m.in. Abu Dua, lider irackiej Al-Kaidy, i Joaquín Guzmán Loera, szef kartelu narkotykowego.

Polacy mają przy nazwiskach mównicę, co oznacza, że zajmują się polityką. Podobne ikonki mają m.in. Angela Merkel, Barack Obama czy Bill Clinton. „Foreign Policy” dostarcza też sporą dawkę innych ciekawych danych. Kobiet wśród liderów jest jak na lekarstwo — stanowią one zaledwie 10 proc. wszystkich postaci na mapie.

W wirtualnym świecie pod względem liczby odwiedzających rządzą kolejno: Facebook, Google, YouTube, Yahoo i Wikipedia. Największymi importerami broni są Indie, Chiny i USA, a eksporterami USA, Rosja i Chiny. Redakcja nie podjęła wyzwania, by stworzyć ranking najpotężniejszych. Nazwiska umieszczono alfabetycznie. Donald Tusk sąsiaduje więc z Kevinem Tsujiharą, prezesem Warner Bros. Entertainment, i Yoshinobu Tsutsui, szefem Nippon Life Insurance. Radosław Sikorski ma obok siebie Faisala Al Shoubakiego, szefa służb specjalnych Jordanu, i kilku ministrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Mapa mocy „Foreign Policy”