Mapa rozwodów: w których miastach zrywają przysięgę

PAP, AR
opublikowano: 17-08-2017, 17:58
aktualizacja: 17-08-2017, 18:11

Liczba rozwodów w Polsce spada. Są jednak miasta, gdzie zdarzają się one częściej. W Żorach, na przykład, ponad dwukrotnie częściej niż w Tarnobrzegu - wynika z danych GUS.

W 2016 r. w Polsce rozwiodło się ponad 63 tys. par małżeńskich – to prawie 4 tys. mniej niż rok wcześniej. Główną przyczyną rozwodu deklarowaną przez małżonków jest niezgodność charakterów (ponad 40 proc. wszystkich rozwodów). Kolejne przyczyny to zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą (ponad 21 proc. rozwodów) oraz alkoholizm (17 proc.).

Zobacz więcej

Pixabay/ARC

Jak wynika z danych GUS obejmujących 66 miast na prawach powiatu, najwięcej rozwodów na 1 tys. mieszkańców odnotowano w: Żorach (2,7) w woj. śląskim, Chełmie (2,6) w woj. lubelskim, Gorzowie Wielkopolskim (2,6) w woj. lubuskim oraz Skierniewicach (2,6) w woj. łódzkim. Relatywnie najrzadziej decyzję o rozstaniu podejmują pary małżeńskie w Tarnobrzegu (1,2) w woj. podkarpackim, Mysłowicach (1,4) i Świętochłowicach (1,5) w woj. śląskim.

Uwzględniając jedynie 18 miast będących stolicami województw, obok Gorzowa Wielkopolskiego, do rozwodów najczęściej dochodzi w Olsztynie (2,2) i Poznaniu (2,1), a najrzadziej - we Wrocławiu (1,7).

W całej Polsce wskaźnik rozwodów na 1 tys. mieszkańców wyniósł 1,7 (1,8 w 2015 r.), przy czym w miastach małżeństwa rozpadają się ok. dwukrotnie częściej niż na wsi. Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą średnio ok. 14 lat (staż małżeński nieznacznie się wydłuża).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu