Marny wrzesień na GPW

opublikowano: 03-10-2017, 22:00

Wakacje się skończyły, ale obroty na giełdzie nie wróciły do wiosennego poziomu.

Od lutego do maja średnia sesyjna wartość obrotów akcjami na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) przekraczała 1 mld zł. W czerwcu osunęła się poniżej tego poziomu, co można było tłumaczyć tradycyjną wakacyjną flautą. Ale we wrześniu nie doszło do znaczącej poprawy. W ciągu statystycznej wrześniowej sesji z 2017 r. właściciela zmieniły akcje o wartości 869,6 mln zł. To wynik o 16 proc. lepszy niż we wrześniu 2016 r., ale tylko niespełna 5 proc. lepszy od sierpnia 2017 r.

Ogólnie wartość obrotów sesyjnych na rynku głównym wyniosła we wrześniu 18,3 mld zł, co oznacza wzrost o 10,7 proc. rok do roku. Na NewConnect wrzesień można określić jako porażkę. Mniejsze niż rok temu były obroty wynikające z arkusza zleceń, pakietowe, liczba transakcji i średnia sesyjna. Przez cały miesiąc w transakcjach sesyjnych właściciela zmieniły akcje o wartości 109,7 mln zł.

Tradycyjnie już prężniejszą częścią rynku jest obligacyjny Catalyst. Wrześniowy obrót sesyjny papierami dłużnymi wyniósł 229,8 mln zł. To 16,3 proc. więcej niż we wrześniu 2016 r. Ewidentnie wzrosła przy tym płynność rynku. Zawarto na nim o jedną czwartą transakcji więcej niż przed rokiem. Niejednoznacznie we wrześniu 2017 r. radził sobie natomiast segment kontraktów terminowych.

Obroty kontraktami indeksowymi skurczyły się o 12,6 proc. rok do roku, a akcyjnymi o 29,3 proc. Średnie sesyjne odnotowały trochę mniejsze spadki, co jest pochodną liczby dni roboczych w miesiącu. Na dodatek liczba otwartych pozycji na kontraktach indeksowych wzrosła o 21,3 proc. Wzrosły obroty kontraktami walutowymi — o 22,3 proc.

869,6 mln zł Taka była średnia dzienna wartość obrotów akcjami na rynku głównym GPW w sierpniu 2017 r.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu