Marvipol ściągnął gwarancję

  • Emil Górecki
opublikowano: 01-08-2013, 00:00

Sprawa budowy osiedla Zielona Italia odbija się czkawką Mostostalowi Warszawa.

BZ WBK wypłacił Marvipolowi 15,8 mln zł gwarancji z tytułu niedokończenia przez Mostostal Warszawa budowy osiedla Zielona Italia. Kontrakt wart 160 mln zł został podpisany w 2010 r. Na początku marca Mostostal wypowiedział umowę i zszedł z placu budowy. Deweloper uważał, że Mostostal prowadził budowę opieszale i przygotowywał ucieczkę, zaś spółka budowlana narzekała, że jej prace nie były odbierane, co powodowało wstrzymanie płatności. Dziś budowę kończy Eiffage Budownictwo, a byli partnerzy szykują się do sądowej batalii. Marvipol szacuje roszczenia na około 100 mln zł, Mostostal zaś na 56 mln zł. O zapłacenie gwarancji Marvipol zwrócił się do BZ WBK 6 marca. Pieniędzy nie otrzymał, bo sąd wydał Mostostalowi zabezpieczenie roszczenia. Jednak 11 lipca sąd apelacyjny zdjął zabezpieczenie. Bank z wypłatą zwlekał, więc Marvipol 19 lipca pożalił się Komisji Nadzoru Finansowego. Dla Mostostalu strata 15,8 mln zł jest sporym problemem, bo spółka boryka się z problemami płynnościowymi, od których ratuje ją właściciel — hiszpańska Acciona.

— Wypłata gwarancji należytego wykonania dla spółki Zielona Italia [podmiot zależny Marvipolu — red.] nie zagraża płynności finansowej naszej firmy. Decyzję sądu uważamy jednak za bezzasadną i z pewnością roszczenia Mostostalu Warszawa wobec Zielonej Italii zostaną powiększone o wypłaconą gwarancję bankową — mówi Karolina Myszkiewicz, rzeczniczka budowlanej spółki.

W I kw. 2013 r. Mostostal zanotował 456 mln zł przychodów oraz 15,8 mln zł straty z działalności operacyjnej. Strata netto za cały ubiegły rok sięgnęła 102 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu