Marwit szuka inwestora

Producent soków jednodniowych, zup i sałatek potrzebuje kapitału. Według jednych, do wzięcia jest całość biznesu, według innych, część — w ramach dokapitalizowania

Przeczytaj i dowiedz się:

  • dlaczego Marwit szuka inwestora
  • jak spółkę oceniają eksperci
  • jak wygląda rynek, na którym działa Marwit

Wyrosły na jednodniowych sokach marchewkowych gracz szuka inwestora. Warzywno-owocowy portfel Marwitu zawiera obecnie także surówki, zupy, sałaty i smoothie, a — jak spekuluje rynek — w kolejne kategorie zainwestował na tyle duże kwoty, że potrzebuje kogoś z większym kapitałem.

25-LECIE:
25-LECIE:
Historia Marwitu zaczęła się w listopadzie 1993 r. gdy ruszyła Firma Produkcyjno-Handlowa Maciej Jóźwicki. Z pierwszymi sokami docierała do kilkunastu sklepów w Toruniu.
Fot. Wojciech Robakowski

Pole do wzrostu

W 2017 r. obroty Marwitu przekroczyły 124,9 mln zł — wynika z danych wywiadowni Bisnode, co oznaczało, że były o prawie 90 tys. zł wyższe niż rok wcześniej. Na czysto spółka zarobiła wówczas odpowiednio 114 i 49 tys. zł. Zatrudnia około 500 osób. Zdaniem Agnieszki Górnickiej, prezes firmy badawczej Inquiry, to firma z idealnym pod względem współczesnych trendów portfolio.

— Ma produkty i zdrowie, i w duchu convenience, a więc wygody. Jednak dla spółki średniej wielkości, nawet z taką ofertą, to na obecnym trudnym rynku zawsze jest dylemat, czy pozostać niezależnym podmiotem i walczyć samemu, czy dołączyć do kogoś większego, kto da znacznie większe możliwości rozwoju i inwestycji — nie tylko rzeczowych, tzn. w maszyny, ale przede wszystkim marketingowych. To moment, w którym wiele takich firm stoi przed podobną decyzją, bo kolejne części rynku spożywczego mocno się konsolidują — komentuje Agnieszka Górnicka.

Marwit unikał biznesowych mediów od kilku lat, ograniczając się do informacji o nowościach produktowych. Do czasu zamknięcia tego wydania „PB” też nie udało się uzyskać komentarza Macieja Jóźwickiego, prezesa Marwitu.

Poruszenie i zadłużenie

W ostatniej rozmowie z „PB” z marca 2015 r. tłumaczył, że rynek świeżych soków jest na tyle mały, że spółka niewiele więcej może już tu ugrać, więc wchodzenie w kolejne kategorie to dla niej jedyna opcja znaczącego wzrostu. Wyjaśniał też, że w ostatnich latach największe inwestycje pochłonęło zaplecze surowcowe spółki, a na 600 hektarach rosło 80 proc. surowców zużywanych do produkcji. Wtedy też Marwit stawiał się na pozycji gotowego do zakupów, a nie przejęcia.

— W minionym [czyli 2014 — red.] roku przyjrzeliśmy się dwóm ofertom, ale nie zdecydowaliśmy się na przejęcie. Co jakiś czas pojawiają się też u nas inwestorzy finansowi i branżowi z różnymi ofertami — mówi Maciej Jóźwicki.

Z naszych informacji wynika, że sprzedaż może być powiązana z zadłużeniem spółki, które ma sięgać sześciokrotności EBITDA, wynoszącej około 12 mln zł. Źródło zbliżone do jednego z doradców transakcyjnych twierdzi natomiast, że to nie jest kwestia obecnej sytuacji finansowej spółki, ale przyszłych ambitnych planów inwestycyjnych, które wymagają pozyskania znaczących funduszy.

Na rynku soków nie z koncentratu, z których najbardziej kojarzony jest Marwit (czyli soków jednodniowych, które muszą być przechowywane w warunkach chłodniczych), przez długie lata nic się nie działo. Większe poruszenie nastąpiło 3-4 lata temu w związku z szerokim pojawieniem się na półkach soków tłoczonych, głównie na bazie jabłek. Dziś soki nie z koncentratu to 64 mln litrów rocznie (według ostatnich danych European Fruit Juice Assocaition EFJA), czyli ponad 11 proc. całego rynku soków owocowych.

Co ciekawe, w ostatnim raporcie o rynku EFJA odnotowuje, że to wejście Marwitu do nowej kategorii — owocowych smoothie — ją pobudziło. Analitycy wyjaśniają, że trzymająca się przez siedem ostatnich lat na poziomie 7-8 mln litrów kategoria rozwinęła się aż do 10 mln litrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane