Marże idą w górę

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 27-05-2014, 09:03

Cztery banki podwyższyły marże kredytów hipotecznych. Najbardziej — o 0,4 proc. — Getin Noble Bank.

Drugą podwyżkę w ciągu pół roku wprowadził PKO BP, który zwiększył swoje marże o 0,25 pkt. proc. Od grudnia 2013 r. marża kredytu z wkładem własnym 25 proc. wzrosła w tym banku z 1,35 proc. do 1,94 proc. W efekcie wzrosły średnie marże kredytów. Najbardziej dla kredytów z minimalnym 5-proc. wkładem własnym.

— Takich kredytów udziela tylko 13 banków, więc zmiany mają duży wpływ na średnią. Obecnie przeciętna marża kredytów udzielanych na 95 proc. wartości nieruchomości wynosi aż 2,06 proc., podczas gdy przed miesiącem było to 2 proc. W przypadku wysokiego 25-procentowego wkładu własnego średnia marża wzrosła z 1,7 proc. do 1,73 proc. — mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera Advisors.

Po zmianach przeciętna zdolność kredytowa rodziny z dochodem8 tys. zł netto od początku roku spadła już o 13 tys. zł, a dla rodziny zarabiającej 5 tys. zł o 11 tys. zł. Według Jarosława Sadowskiego, to nie koniec takich zmian.

— Nawet jeśli banki nie będą już podwyższały marż, to w drugiej połowie roku zapewne zacznie rosnąć WIBOR. Oprocentowanie będzie więc coraz wyższe, wzrosną też raty, a to spowoduje spadek dostępnej kwoty kredytu — wyjaśnia ekspert Expandera Advisors.

Wzrost WIBOR-u spowoduje, że w drugiej połowie roku większe raty będą musiały płacić także osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne przed podwyżką marż.

— Na wysokość rat udzielonych już kredytów wpływa bowiem jedynie WIBOR, który od roku utrzymuje się na bardzo niskim poziomie około 2,72 proc. Wskaźnik ten jednak zwykle rośnie z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, gdy oczekuje się wzrostu stóp NBP. A te mogą wzrosnąć albo pod koniec tego roku, albo na początku następnego — tłumaczy Jarosław Sadowski. [MCH]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu