Matki pod obstrzałem

JKW
opublikowano: 24-11-2008, 00:00

Pracodawcy krytykują wydłużenie urlopów macierzyńskich i okres ochronny dla młodych matek.

Pracodawcy krytykują wydłużenie urlopów macierzyńskich i okres ochronny dla młodych matek.

Sejm poszedł na rękę pracownikom planującym powiększenie rodziny i wydłużył urlop macierzyński z 18 do 20 tygodni. Dodatkowo w kolejnych latach — jeśli matka będzie potrzebowała więcej czasu na zajęcie się dzieckiem — będzie mogła wydłużyć urlop o kolejne tygodnie. Docelowo taki fakultatywny urlop w 2014 r. ma wynieść maksymalnie cztery tygodnie. Nowe rozwiązania cieszą związki zawodowe, ale nie podobają się przedsiębiorcom zrzeszonym w Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP).

— Polskie ustawodawstwo już teraz spełnia wymagania prawa unijnego, które wymaga tylko 14-tygodniowego urlopu — argumentuje Henryk Michałowicz z KPP.

Przedsiębiorcy krytykują też przyjęty przez posłów przepis, zgodnie z którym pracodawca nie będzie mógł przez rok zwolnić matki wracającej z urlopu macierzyńskiego, jeśli poprosi ona o zmniejszenie wymiaru czasu pracy.

— Taki przepis może zniechęcać firmy do zatrudniania kobiet. Aż 84 proc. ankietowanych przez nas pracodawców obawia się, że przyjęte rozwiązanie będzie nadużywane: niektóre kobiety będą celowo obniżać minimalnie wielkość etatu tylko po to, by przez rok nie bać się o pracę. Firmy tym bardziej będą preferowały zatrudnianie mężczyzn, a przecież chodzi o to, żeby przekonywać pracodawców do równego traktowania obu płci — mówi Małgorzata Rusewicz z PKPP Lewiatan.

Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2010 r

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu