MAZOWIECKIE

WK
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Liczba ludności (mln) 5,2

Udział województwa w PKB (proc.) 21,7

Średnia płaca brutto (zł) 4130,6

Zarejestrowani bezrobotni (tys.) 229,3

Stopa bezrobocia (proc.) 9,0

Zarejestrowane podmioty gospodarcze (tys.) 665,1

Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane I-VI 2010 (tys.) 33,9

Nakłady inwestycyjne (mld zł) 45,5

Liderzy i ich Punktacja

1 Sokołów 100,000

2 Elektrownia Kozienice 92,613

3 PKN Orlen 87,428

4 PHU Partner A. i G. Więcek 70,901

5 Mars Polska 65,921

6 Fabryki Mebli Forte 63,290

7 Hortex Holding 62,843

8 Budrox 60,586

9 Stora Enso Poland 56,892

10 Drogi i Mosty – Jan Kaczmarczyk 54,747

1Grupa Sokołów od lat działa w branży mięsnej. W jej skład wchodzi 7 zakładów produkcyjnych: w Sokołowie, Czyżewie, Kole, Poznaniu, Jarosławiu, Tarnowie i Dębicy. Siedzibą spółki jest Sokołów Podlaski, gdzie znajduje się największy zakład grupy. To także największy pracodawca w regionie.

Bogusław Miszczuk

prezes spółki Sokołów

Nasza współpraca z lokalnymi władzami i samorządem układa się dobrze. Cieszy mnie, że samorządowcy są tego samego zdania, co potwierdza nie tylko korzystny dla nas wynik rankingu Filary Polskiej Gospodarki.

"Sokołów" od lat angażuje się w działalność sponsorską i wspiera rozmaite przedsięwzięcia organizowane w regionie, co korzystnie wpływa na promocję firmy. Dodam, że podobną działalność prowadzimy wokół pozostałych sześciu zakładów grupy.

W najbliższym czasie planujemy budowę plasterkowni w Sokołowie Podlaskim. Prace nad tą dużą inwestycją (3000 ton wyrobów plastrowanych miesięcznie) już trwają. W 2012 r., również w Sokołowie Podlaskim, zamierzamy zmodernizować i znacznie rozbudować ubojnię trzody. Podobną inwestycję planujemy w zakładzie w Tarnowie. Te inwestycje i szereg innych, których nie wymieniłem, powinny poprawić wciąż niełatwą sytuację na rynku pracy w tych regionach.

2Elektrownia Kozienice to największa w Polsce elektrownia zasilana węglem kamiennym. Produkuje energię elektryczną za pomocą dziesięciu bloków energetycznych o mocy 2905 MW.

Krzysztof Zborowski

prezes Elektrowni Kozienice, wiceprezes spółki ENEA

Położenie na skraju Puszczy Kozienickiej i ostre normy ochrony środowiska zobowiązują nas do ekologicznego postępowania we wszystkich aspektach działalności. Stale inwestujemy w instalacje i technologie, które mają maksymalnie ograniczać wpływ procesu spalania węgla na środowisko.

Elektrownia Kozienice niezwykle aktywnie działa również na rzecz społeczności lokalnej. Jesteśmy największym zakładem w regionie. Budowa i kolejne etapy modernizacji i rozbudowy elektrowni od ponad 40 lat stymulują rozwój Kozienic i w znaczny sposób wpływają na rozwój regionu. Elektrownia zatrudnia ponad 2,3 tys. pracowników, co — wliczając ich rodziny — stanowi znaczącą liczbę mieszkańców miasta i okolic. Zatrudnianie takiej liczby osób zobowiązuje, dlatego prowadzimy działalność zgodną z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu, wspieramy finansowo i logistycznie organizacje i stowarzyszenia społeczne. Jesteśmy mecenasem rozwoju kulturalnego i sportu w regionie. Razem z samorządem wspieramy w gminie Kozienice przedsięwzięcia na rzecz społeczeństwa.

3Spółka PKN Orlen jest jedną z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowej i Wschodniej. Zajmuje się przerobem ropy naftowej na benzyny bezołowiowe, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne. Zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Siedziba polskiego oddziału mieści się w Płocku.

Firma, świadoma szkód, jakie wywiera na środowisko działalność przemysłowa, stara się, aby jej działalność była dla przyrody neutralna. Nakłady na inwestycje związane z ochroną środowiska, jakie PKN Orlen poniósł w zakładzie produkcyjnym w Płocku w roku 2008, wyniosły 259,12 mln zł. Podejmowane w ostatnich latach inwestycje na rzecz ochrony środowiska pozwoliły na znaczące ograniczenie emisji zanieczyszczeń przy jednoczesnym zwiększeniu przerobu ropy naftowej. Ponadto od 2007 r. spółka realizuje postanowienia Deklaracji Poparcia dla Światowej Karty Responsible Care, która jest rodzajem dobrowolnej samoregulacji branży chemicznej, zmierzającej w kierunku ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa ludzi na całym świecie.

PKN Orlen wspiera także lokalną społeczność. W tym celu spółka utworzyła Fundusz Grantowy dla Płocka, współfinansujący działania podejmowane przez płockie organizacje społeczne na rzecz realizacji celów strategii zrównoważonego rozwoju miasta. Wspiera inicjatywy obywatelskie, aktywizuje podmioty posiadające ograniczone środki finansowe na działalność własną i promuje nowatorskie projekty. Ponadto firma wspiera lokalne i ogólnopolskie przedsięwzięcia sportowe. Jednym z priorytetów spółki jest również edukacja. Przykładem jej zaangażowania jest współpraca z Politechniką Warszawską Szkołą Nauk Technicznych i Społecznych — w Płocku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane