Mazowsze: 585 mln zł zysku z prywatyzacji

Adam Brzozowski
19-09-2001, 00:00

Mazowsze: 585 mln zł zysku z prywatyzacji

Wydział przekształceń własnościowych przy urzędzie wojewody mazowieckiego przedstawił wyniki prywatyzacji przedsiębiorstw w latach 1999-2001. Z raportu wynika, że przebiegała ona zgodnie z założeniami. Obecnie na inwestora czeka 79 przedsiębiorstw, z których 30 ma zostać sprywatyzowanych do końca 2001 r.

Efektem prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z terenu Mazowsza, w latach 1999-2001, było podpisanie kontraktów o wartości 584,7 mln zł. Z 316 przedsiębiorstw państwowych nadzorowanych przez wojewodę mazowieckiego na dzień 1 stycznia 1999 r. obecnie pozostało 226. Z tego w 126 prowadzących działalność trwają obecnie procesy przekształceniowe. Są one na różnym etapie zaawansowania: 12 firm czeka na zgodę ministra skarbu, w 20 trwają negocjacje z oferentami, w 34 przygotowywane są analizy prywatyzacyjne.

Wobec pozostałych prowadzone są postępowania w sprawie regulacji stanu prawnego oraz restrukturyzacja. Do końca 2001 r. ma się zakończyć prywatyzacja 30 firm.

Firmy wojewody

Gotowych na przyjęcie inwestora jest 79 przedsiębiorstw.

— Procesy przekształceń własnościowych przedsiębiorstw na Mazowszu przebiegają zgodnie z planem prywatyzacji zawartym w programie prywatyzacji wojewody mazowieckiego na lata 1999- -2001. Zakładał on sprywatyzowanie w ciągu 3 lat wszystkich czynnych przedsiębiorstw państwowych. Największym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się przedsiębiorstwa branży budownictwa drogowego, branży projektowej oraz transportowej — mówi Bożena Grad, dyrektor Wydziału Skarbu Państwa i Przekształceń Własnościowych przy Urzędzie Wojewody Mazowieckiego.

Wyniki firm

Przedsiębiorstwa państwowe z województwa mazowieckiego mają zróżnicowaną kondycję ekonomiczno-finansową. Według danych za rok 2000, ze 131 przedsiębiorstw czynnych, 78 uzyskało dodatni wynik finansowy i zamknęło działalność zyskiem. Pozostałe wymagają procesów naprawczych o różnym charakterze. Wynik dodatni za pierwsze półrocze 2001 r. ze 126 przedsiębiorstw czynnych osiągnęło 60 firm.

W przedsiębiorstwach państwowych pozostających w nadzorze założycielskim wojewody mazowieckiego zatrudnionych jest około 23 tys. pracowników. Utrzymanie poziomu zatrudnienia w przekształcanych przedsiębiorstwach jest istotnym problemem dla regionów o dużym bezrobociu, m.in. w subregionach: radomskim, ciechanowskim i siedleckim. Wynegocjowane warunki socjalne oraz inwestycyjne w sprywatyzowanych przedsiębiorstwach zagwarantowały ponad 13 tys. miejsc pracy, a inwestorzy zadeklarowali poniesienie nakładów inwestycyjnych na rozwój przedsiębiorstw na łączną kwotę 206 mln zł.

Ile do kasy

W wyniku zakończonych procesów prywatyzacji przedsiębiorstw na Mazowszu w latach 1999-2001 ogólna wartość podpisanych kontraktów wyniosła 368,6 mln zł, wartość pakietów inwestycyjnych — 206 mln zł, wartość funduszy socjalnych — 10 mln zł.

Wpływy do Skarbu Państwa ze sprzedaży (czyli tylko jednej z form przekształceń) przedsiębiorstw wyniosły w omawianym okresie 68,7 mln zł. Suma wynegocjowanych pakietów inwestycyjnych w sprzedanych firmach wyniosła 37,1 mln, natomiast suma pakietów socjalnych w przedsiębiorstwach sprywatyzowanych w tej drodze wyniosła 10 mln zł.

W przypadku wniesienia przedsiębiorstw do spółki ogólna wartość aportów wyniosła 203,6 mln, a pakiety inwestycyjne podpisano na kwotę 140 mln zł. W przypadku ścieżki prywatyzacji poprzez leasing, suma wynegocjowanych wartości przedsiębiorstw sięgnęła 96 mln zł a pakietów inwestycyjnych — 37,9 mln zł.

— Planowane przychody z prywatyzacji na Mazowszu nie zostały ujęte w programie wojewody. Oszacowanie wpływów z prywatyzacji jest trudne ze względu na niemożliwość oszacowania, jaką wartość rynkową osiągnie firma w dniu jej prywatyzacji — dodaje Bożena Grad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mazowsze: 585 mln zł zysku z prywatyzacji