Mazowsze daje fundusze na start i rozwój

Sylwester SacharczukSylwester Sacharczuk
opublikowano: 2013-03-08 00:00

Już ponad 3,2 tys. osób założyło na Mazowszu swoje firmy dzięki unijnej dotacji. Wciąż są tam dostępne pieniądze na rozkwit biznesu.

Osoby, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, mogą na Mazowszu korzystać z finansowej pomocy dwóch działań Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Pierwszy to instrument 6.2, czyli „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”. Na chętnych czeka bezzwrotna dotacja i wsparcie pomostowe. Warunek: wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej przez ostatni rok.

— W tej pomocy ważne są nie tylko pieniądze. To działanie umożliwia przełamywanie pewnych barier, dzięki niemu można się przekonać, że prowadzenie biznesu nie jest tak trudne, jak się początkowo wydaje — podkreśla Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU), która zarządza dotacjami w regionie. Natomiast druga opcja to 8.1.2 czyli „Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie”. Tu odbiorcami są osoby, które były zwalniane z zakładów pracy przechodzących restrukturyzację. Do tej pory w pierwszym z działań dotację na biznes otrzymało 2806 osób. Dzięki 8.1.2 działalność gospodarczą założyło 465 osób. W sumie daje to 3271 nowych mazowieckich firm. Wciąż realizowanych jest kolejnych sześć projektów z 6.2 (a do tej pory w każdym projekcie z tego instrumentu udzielanych było średnio 28 dotacji).

— Również w ramach działania 6.2 startuje nowy instrument, czyli pożyczki na otworzenie własnego biznesu. Podpisaliśmy już związaną z tym pierwszą umowę, w ramach której ma być zawartych 340 pożyczek. W trakcie podpisywania są dwa kolejne porozumienia — mówi Elżbieta Szymanik, wicedyrektor MJWPU ds. POKL.

Na Mazowszu wciąż są dostępne także dotacje na rozwój firm. Już pod koniec marca ruszy konkurs z pieniędzmi dla przedsiębiorców z branży turystycznej. W ramach działania 6.2 Regionalnego Programu Operacyjnego będą oni mogli zdobyć łącznie 2 mln EUR. Maksymalne dofinansowanie projektu to 300 tys. zł. Potem odbędą się jeszcze dwa konkursy z popularnego wśród firm działania 1.5 „Rozwój przedsiębiorczości”. Tym razem skorzystać będą mogli wszyscy przedsiębiorcy z sektora MSP. Nabór, który wystartuje na przełomie kwietnia i maja, będzie przeznaczony dla średnich firm, a miesiąc później ruszy podobny dla mikro- i małych. W każdym do wzięcia będzie po 5 mln EUR.

283 mln zł To suma dotacji, jaką otrzymali beneficjenci z Mazowsza na założenie własnych firm.