MCI Capital TFI uchyla rąbek oferty

Fundusz, specjalizujący się w finansowaniu dłużnym, będzie dostępny dla inwestorów zewnętrznych.

Dotychczas jedynym uczestnikiem MCI.CreditVentures 2.0 FIZ, funduszu z oferty MCI Capital TFI, była Grupa Kapitałowa MCI. Obecnie przygotowywana jest pierwsza emisja skierowana do inwestorów zewnętrznych. Fundusz stawia na instrumenty dłużne o podwyższonym ryzyku.

Jednym z nich jest udzielanie finansowania typu mezzanine, które w przypadku powodzenia projektu zapewnia pożyczającemu udział w zyskach. Zdaniem Krzysztofa Konopińskiego i Wojciecha Marcińczyka, zarządzających funduszem, tego rodzaju finansowanie bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wykupów lewarowanych czy menedżerskich, przebudowy struktury akcjonariatu.

— Mezzanine to pewnego rodzaju mix finansowania w jednym instrumencie, złożony z części dłużnej i udziałowej, zawsze w pełni dostosowany do modelu biznesowego, etapu rozwoju i sytuacji przedsiębiorstwa — wyjaśnia Krzysztof Konopiński.

W przypadku funduszu MCI zabezpieczeniem mają być akcje i aktywa spółek. — Unikamy podmiotów wymagających restrukturyzacji. Staramy się tak budować portfel, żeby z kilkuletnich inwestycji dostarczyć klientowi roczną stopę zwrotu w wysokości 5-7 proc. netto — dodaje Krzysztof Konopiński. Jedną z inwestycji funduszu jest finansowanie mezzaninowe o wartości 10 mln EUR dostarczone funduszowi Pain & Partners w transakcji przejęcia lewarowanego Spearhead UK Holdings. To producent rolny, działający m.in. w Wielkiej Brytanii i Polsce.

— Inwestujemy w biznesy, które w naszej opinii są atrakcyjne również z perspektywy potencjalnego zaangażowania kapitału akcyjnego. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej chcemy zminimalizować ryzyko, stąd nasze dążenia do zapewnienia sobie praw korporacyjnych, oraz proces due diligence samej spółki — tłumaczy Wojciech Marcińczyk.

Aktywa funduszu to około 150 mln zł. Stopa zwrotu netto od początku roku wynosi 3,7 proc. Certyfikaty inwestycyjne MCI.CreditVentures będą dostępne u wybranych partnerów private banking/wealth management współpracujących z MCI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MCI Capital TFI uchyla rąbek oferty