Mediacja – nowa szansa

MACIEJ BOBROWICZ
opublikowano: 12-06-2012, 00:00

KOMENTARZ

Czy przedsiębiorcy nie potrafią liczyć? To oczywiście pytanie retoryczne... Zatem dlaczego nie rozwiązują sporów za pomocą mediacji?

Mediacja jest szybsza niż oczekiwanie miesiącami na nieprzewidywalny wyrok sądowy — bo trwa jeden dzień, rzadko zdarza się, aby trwała kilka dni. Może przedsiębiorcy nie wierzą, że może im pomóc? Ale przecież prawdopodobieństwo zakończenia sporu przez profesjonalnego mediatora wynosi 80 proc. A może obawiają się, że w trakcie mediacji będą musieli „ujawnić swoje tajemnice”? A przecież w sądzie, na publicznej rozprawie, na którą może przyjść każdy — największy wróg, konkurencja lub dziennikarz — nie będzie obowiązywać zasada poufności, która jest cechą mediacji.

Dlaczego więc wybierają rozprawę sądową? Mediacja to przecież rozmowa o rozwiązaniu problemu, a nie wojna na sali sądowej. To wyjątkowo komfortowa sytuacja w porównaniu ze stresującym sądem. A może po prostu tych wszystkich informacji nie znają? Nie wiedzą też, że w Europie mediacja jest o 740 proc. szybsza niż uzyskanie wyroku w sądzie powszechnym i tańsza o prawie 300 proc. niż ,,sądowa sprawiedliwość”. Mediacja wyprzedza również pod każdym względem arbitraż: jest prawie 600 proc. szybsza niż arbitraż i generuje blisko 400 proc. mniejsze koszty.

A może nie wiedzą, gdzie znaleźć mediatora? Mamy dla nich dobrą wiadomość — właśnie powstało Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych, w którym profesjonalni mediatorzy — radcy prawni, będą pomagać stronom rozwiązywać ich problemy. A kto, jeśli nie radcy prawni — eksperci i specjaliści od prawa gospodarczego, może to zrobić efektywniej?

Pozostaje wierzyć, że upada ostatnia przeszkoda przed korzystaniem z mediacji przez przedsiębiorców. Pojawia się jednak pytanie, na które często odpowiadam: ,,W czym może mi pomóc mediator, skoro negocjując sam nie uzgodniłem porozumienia?”. Problem polega na tym, że strony emocjonalnie zaangażowane w spór przestają podejmować racjonalne decyzje. Niski poziom zaufania albo jego brak znakomicie utrudniają rozmowy na temat porozumienia, a przecież żeby rozwiązać problem, potrzebne są informacje. Brak zaufania to brak informacji albo informacje nieprawdziwe. Mediator odbudowuje to zaufanie, a to pozwala rozmawiać. Bez mediatora strony nie mają szans! Może warto więc spróbować?

MACIEJ BOBROWICZ

prezes Krajowej Rady Radców Prawnych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MACIEJ BOBROWICZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu