Medycyna nuklearna stanowi o potencjale

MCW
opublikowano: 09-08-2018, 22:00

Dotacje z Unii Europejskiej, konsolidacja z Monrolem i dobre perspektywy rynku skłoniły analityków do podniesienia wyceny Synektiku.

Spółki z sektora medycznego, notowane na GPW, nie mająostatnio dobrej passy — Braster uznał fiasko dotychczasowego modelu biznesowego, a Medicalgorithmics nie rozwija się tak szybko, jak liczono. Dobrej passy nie ma też Mariusz Książek, którego spółka British Automotive Holding straciła w jedną sesję połowę wartości, po zapowiedzi Jaugara, że kończy z nią dilerską współpracę. O ponad 30 proc. od początku roku spadł także kurs kontrolowanego przez inwestora deweloperskiego Marvipolu. Nieudana jest też na razie jego inwestycja w Synektik, producenta radioznaczników i dystrybutora sprzętu medycznego. Mariusz Książek kupił pod koniec 2017 r. 26 proc. akcji firmy. Ich kurs spadł od początku roku o 12 proc.

W raporcie, wydanym 7 sierpnia o godz. 7.40 Beata Szparaga-Waśniewska, wicedyrektor działu analiz Domu Maklerskiego Vestor, zaleca jednak kupowanie walorów Synektiku, bo uważa,że warte są 20 zł za sztukę. To o 35 proc. więcej od obecnego kursu. Specjalistka zakłada dynamiczny wzrost sprzedaży, a motorem napędowym ma być przyspieszenie wykorzystania puli dotacji z Unii Europejskiej, w której w obszarze zdrowia pozostało jeszcze sporo środków. Wsparciem ma być również umowa dystrybucyjna robotów chirurgicznych da Vinci. Synektik, który jest największym w Polsce producentem radiofarmaceutyków, pod koniec marca przejął swojego konkurenta Monrol Poland. Po połączeniu spółka spodziewa się znaczących synergii kosztowych i wzrostu przychodów w tym segmencie. Ważnym elementem jest rozwój innowacyjnego kardioznacznika, nad którym Syntetik pracuje wspólnie z partnerem z Izraela od 2013 r.

— W październiku 2017 r. rozpoczęła się druga faza badań klinicznych na pacjentach z chorobą wieńcową, ma się ona zakończyć w 2018 r. Zakładamy, że w przypadku pomyślnych wyników Synektik podpisze w 2020 r. umowę partnerską — mówi Beata Szparaga-Waśniewska.

W czwartek 8 sierpnia Synektik poinformował o podpisaniu znaczącej umowy ze szpitalem klinicznym w Szczecinie, na dostawę i montaż angiografu. Całkowita wartość umowy wynosiponad 3,8 mln zł i przekracza 5,9 proc. wartości skumulowanych przychodów ze sprzedaży za okres ostatnich czterech kwartałów.

3 sierpnia Synektik przedstawił raport za dość nietypowy okres — sześć kwartałów, licząc od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2018 r. W tym okresie przychody wyniosły 81,5 mln zł, EBITDA 18,8 mln zł, a zysk netto 13,1 mln zł. Rok obrotowy będzie trwał jeszcze do końca września tego roku, a kolejny — od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r.

Raport Vestor DM o spółce Synektik dostępny jest na stronie brokera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu