Megakontrakt eksportera

Maria Trepińska
04-03-2005, 00:00

Kontrakt wartości 1,9 mld zł podpisze Polski Koks z koncernem stalowym Voest Alpine. Radość eksportera zakłóca kurs euro.

Polski Koks, spółka specjalizująca się w eksporcie, zakończyła negocjacje w sprawie dostaw koksu do austriackiego koncernu stalowego Voest Alpine. Podpisanie kontraktu do 2010 r., ma nastąpić przed Wielkanocą. Jego wartość to około 0,5 mld EUR (1,9 mld zł).

Kontrakt, który podpisze Polski Koks, będzie parafowany także przez Jastrzębską Spółkę Węglową, producenta węgla koksowego, niezbędnego do produkcji koksu, wytwarzanego przez Koksownię Przyjaźń.

— Dotychczas eksportowaliśmy za pośrednictwem Polskiego Koksu około 180 tys. ton koksu rocznie do Voest Alpine, a po podpisaniu tego kontraktu będzie to 510 tys. ton — mówi Lucjan Noras, p.o. prezesa Koksowni Przyjaźń.

Józef Mielnikiewicz, prezes Polskiego Koksu, nie kryje zadowolenia z kontraktu, ale niepokoi go niski kurs euro.

— Mimo dostępnych mechanizmów, które pozwalają zabezpieczyć się od różnic kursowych, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, na jakim poziomie ukształtuje się kurs europejskiej waluty w tym roku — mówi Józef Mielnikiewicz.

A to będzie miało wpływ na opłacalność kontraktu.

Polski Koks zakłada, że w tym roku sprzeda za granicą około 3,8 mln ton koksu, tj. 0,4 mln ton więcej niż w 2004 r. Przychody spółki mają wzrosnąć z 5,6 mld zł do 6,2 mld zł. Prezes Mielnikiewicz nie chce prognozować wyniku netto ze względu na niestabilną sytuację na rynku.

Katowicka spółka eksportuje koks, produkowany głównie w koksowniach Przyjaźń i Zdzieszowice. Wkrótce jej pozycja rynkowa powinna wzrosnąć, ponieważ po utworzeniu grupy węglowo-koksowej będzie zajmowała się jej obsługą handlową. W jej skład mają wejść Jastrzębska Spółka Węglowa, Koksownia Przyjaźń oraz koksownie Zabrze i Wałbrzych.

Akcjonariuszami Polskiego Koksu są Jastrzębska Spółka Węglowa (51 proc.), Koksownia Przyjaźń (24,5 proc.) oraz Zakłady Koksownicze Zdzieszowice (24,5 proc.) należące do Mittal Steel Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Megakontrakt eksportera