Meksyk i Niemcy na radarze firm

opublikowano: 04-02-2018, 22:00

Polskie spółki nie szaleją z zagranicznymi przejęciami — co roku realizują ich około 20. W tym roku jest szansa na nowe rynki.

W 2017 r. 19 polskich firm dokonało zagranicznych przejęć, wynika z danych Navigator Capital Group. 80 proc. dotyczyło przedsiębiorstw z UE, w tym w 63 proc. przypadków firm z krajów Europy Zachodniej. W tym roku jest szansa na więcej egzotyki.

Rośnie powoli

— Z projektów, które mamy w portfelu, najwięcej — po kilka — jest w Meksyku i Niemczech, otwierają się też pewne perspektywy w Iranie — mówi Wojciech Fedko, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

To nie tylko przejęcia, ale także inwestycje od podstaw lub — w przypadku Iranu — zakładanie spółek joint venture. Nie należy natomiast spodziewać się większej liczby przejęć.

— Historycznie ich liczba utrzymuje się na poziomie około 20 rocznie. Nic nie wskazuje, aby w tym roku ta liczba miała w sposób gwałtowny się zmienić, choć zakładamy, że w najbliższych latach powinna być widoczna tendencja wzrostowa — mówi Jan Kospin, członek zarządu w firmie doradczej Navigator Capital Advisory. Tylko w 2015 r. polscy przedsiębiorcy pobili rekord i przejęli aż 28 zagranicznych firm.

Europa rządzi

Najwięcej transakcji w 2017 r. dotyczyło sektora usług — pięć. Drugie miejsce z trzema transakcjami zajęli dostawcy dóbr konsumenckich: słodyczy, wód mineralnych i napojów oraz sieci handlowych. Największym ujawnionym projektem M&A był zakup amerykańskiej spółki StoneRiver przez Asseco za 102 mln USD. Grupa Adamed wydała 50 mln USD (177,2 mln zł) na przejęcie Dat Vi Phu, wietnamskiego producenta leków.

— Adamed zwrócił się do nas z prośbą o weryfikację firmy, która miała zostać przejęta. Poleciliśmy odpowiedniego audytora. W toku jego prac pojawiły się pewne kwestie, które wymagały wyjaśnienia. Dopiero po sprawdzeniu partnera Adamed sfinalizował projekt — mówi Wojciech Fedko.

Inne ciekawe projekty zrealizowały: Wielton, który kupił 80 proc. udziałów niemieckiej spółki Langendorf za 22,3 mln zł, Maspex (przejął bułgarską spółkęAquarex, producenta naturalnej wody mineralnej) czy Colian (kupił za 33,8 mln EUR Lily O’Brien’s Holding, irlandzkiego producenta wyrobów czekoladowych premium).

Pierwszy krok

PAIH pomaga krajowym spółkom nie tylko w przejęciach, ale także zakładaniu biur. Agencja poradziła wejście do Wielkiej Brytanii firmom QuarticON, która rozwija projekty z sektora sztucznej inteligencji, czy DeepDoc, która opracowuje technologie do monitorowania stanów depresyjnych. Zorganizowała też wizytę studyjną w Singapurze przedstawicielom e-learningowego start-upu Nuadu. Firma podpisała w jej trakcie umowę z wydawcą, dzięki czemu w ciągu 2-3 lat dotrze do ponad 3 mln użytkowników. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane