Menedżer omnibus czy może ekspert

Dorota Czerwińska
opublikowano: 11-06-2010, 00:00

Zainteresowani studiami MBA mogą wybierać profil ogólny albo programy dla konkretnych sektorów, np. IT, inżynierów, czy lekarzy.

Program ogólny czy studia specjalistyczne?

Zainteresowani studiami MBA mogą wybierać profil ogólny albo programy dla konkretnych sektorów, np. IT, inżynierów, czy lekarzy.

MBA o profilu ogólnym zapewnia różnorodność i łatwość poruszania się po wielu dziedzinach. Jest doskonałą opcją dla osób, które planują karierę menedżerską bez ograniczania się do jednej branży. Natomiast programy specjalistyczne są dostosowane do profilu studiujących i potrzeb poszczególnych branż. Oznacza to, że na wykładach można liczyć na przykłady specyficzne dla branży, które będzie można odnieść do sytuacji z własnego doświadczenia.

Duży wybór

Najwięcej specjalistycznych programów MBA oferuje warszawska Akademia Leona Koźmińskiego (ALK). Są to programy dla inżynierów, kadry medycznej, finansistów, kadry IT i dla kadry HR. Dlaczego ALK się na nie zdecydowała?

— Pogramy MBA wprowadziliśmy na polski rynek w 1989 roku. Dość szybko zauważyliśmy, że wśród naszych słuchaczy jest dużo lekarzy i pracowników związanych ze służbą zdrowia. Ponieważ część zajęć w programie MBA to tzw. electives, czyli przedmioty do wyboru, grupa ta domagała się specyficznych zajęć, jak zarządzanie w ochronie zdrowia czy farmakoekonomika a więc takich, które nie interesowały innych uczestników studiów — wspomina prof. Witold Bielecki, prorektor ALK.

Powstał więc pomysł uruchomienia MBA dla kadry medycznej. Ogólna idea programów specjalistycznych w ALK polega na tym, że podczas dwóch pierwszych semestrów odbywają się zajęcia standardowe, natomiast w trzecim semestrze są przedmioty, które interesują wybraną grupę zawodową. Drugą grupą, którą uczelnia wyróżniła, byli inżynierowie. Potem zaproponowała programy dla HR-owców, finansistów, kadry IT.

Natomiast Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie we współpracy z Stockholm University School of Business prowadzi Studia MBA in Banking Finance.

— To autorski program naszej szkoły, który w tym roku znalazł zainteresowanie na wschodzie — w Mołdawii i Ukrainie — chwali się kierownik programu Piotr Buła.

Drugi specjalistyczny program tej uczelni to przygotowany dla menedżerów pracujących w międzynarodowym środowisku European Multicultural Integrated Program (International MBA).

Dużo chętnych

Wyższa Szkoła Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka (WSHiFM) w Warszawie prowadzi z kolei studia MBA w specjalnościach: zarządzanie finansami, innowacyjna energetyka oraz zarządzanie w sektorze IT.

— Zainteresowanie tymi studiami jest od kilku lat na tym samym poziomie. Największym powodzeniem cieszy się zarządzanie w sektorze IT — informuje Małgorzata Pustelnik z WSHiFM.

MBA dla kadry IT jest oblegane także w ALK. W 2009 r. szkoła uruchomiła aż sześć edycji studiów MBA dofinansowanych z funduszy unijnych: dla kadry HR, IT i medycznej. Limit miejsc wyczerpał się w ciągu kilku dni.

Jaka jest przyszłość specjalistycznych programów MBA?

— Będą się rozwijać. Są kierowane do specyficznej grupy odbiorców ze ściśle określonej branży. Wykorzystywane narzędzia są takie same, ale specyfika branży wymusza dostosowanie metod do sektora, w którym się poruszamy — uważa Piotr Buła.

A prof. Witold Bielecki dodaje, że jeśli pojawi się zapotrzebowanie na wysoko wyspecjalizowanych menedżerów w jakiejś branży, to jego uczelnia rozważy wprowadzenie takiej specjalizacji do oferty szkoleniowej. Niebawem planuje np. uruchomienie MBA dla menedżerów sportu.

specjalistyczne MBA kosztują

Akademia Leona Koźmińskiego: MBA dla inżynierów, kadry medycznej, finansistów, kadry IT i kadry HR — 26 100 zł.

Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: MBA In Banking Finance — 8500 euro.

WSHiFM — MBA — zarządzanie finansami — 10 tys. zł, zarządzanie w sektorze IT — 12 tys. zł, zarządzanie w innowacyjnej energetyce — 16 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane