Mennica systematycznie zwiększa wartość akcji

Sebastian Gawłowski
25-09-2001, 00:00

Mennica systematycznie zwiększa wartość akcji

Mennica jest jedyną notowaną na GPW spółką, której działalność koncentruje się na wytwarzaniu zarówno monet, medali i odznaczeń, jak i produktów będących wynikiem przetwórstwa metali szlachetnych. Stabilna kondycja fundamentalna oraz potencjał rozwoju (produkcja monet euro) gwarantują spółce duże zainteresowanie ze strony inwestorów.

W ostatnim czasie mamy do czynienia z koncentracją walorów Mennicy w portfelach inwestorów finansowych. Obecnie niemal 10-proc. udziałem w kapitale zakładowym spółki dysponuje BRE Bank, który tylko w lipcu dokupił pakiet 6,7 proc. walorów. Na niedawnym WZA, z akcjami dającymi 4,4 proc. głosów na WZA ujawnił się kolejny akcjonariusz — OFE Nationale-Nederlanden. Fundusz nie przerwał akumulowania akcji Mennicy i dotychczas zdołał przekroczyć próg 5 proc. głosów na WZA. Zapewne inwestorzy finansowi powiększali swój udział m.in. odkupując sukcesywnie papiery od podmiotów, które były ich posiadaczami po konwersji obligacji zamiennych. Skonwertowane akcje serii C stanowiły 10,8 proc. łącznej liczby walorów. W ostatnim okresie, drugi największy akcjonariusz spółki — Multico — również powiększył swój pakiet do 24,99 proc. Przekroczenie progu 25 proc. wymaga już uzyskania zgody KPWiG.

Wśród projektów uchwał na ostatne WZA znalazła się propozycja ograniczenia wykonywania głosów maksymalnie do 20 proc. Uchwała miała nie dotyczyć akcjonariuszy, którzy zarejestrowali na walnym co najmniej 20 proc. głosów. Wśród pakietów zablokowanych na WZA jedynie Skarb Państwa dysponował wyższą ilością głosów (42 proc.). Po konwersji obligacji, udział innych akcjonariuszy został rozwodniony. Multico dysponowało zaledwie 19 proc. głosów. Uchwała nie uzyskała jednak wymaganych 75 proc. głosów, ponieważ oprócz SP nie poparł jej inny duży udziałowiec — prawdopodobnie Multico. WZA skończyło się podwójnym sukcesem tego inwestora, który zdołał wprowadzić swojego przedstawiciela do rady nadzorczej. Znaczące ruchy w akcjonariacie Mennicy oraz próby ograniczenia w wykonywaniu głosów działały na wyobraźnię inwestorów. Przed WZA spółka nie kryła, że zmiany statutu mają na celu stabilizację struktury akcjonariatu oraz uchronienie przed wrogim przejęciem w przyszłości. W efekcie kurs spółki systematycznie rósł.

Pod względem kształtowania się wyceny rynkowej akcje Mennicy są wyjątkowe na tle rynku. Kurs emitenta utrzymuje się w trendzie wzrostowym od 1998 roku, opierając się bessie panującej na GPW. Najniższy poziom w historii notowań papiery spółki wyznaczyły na wysokości 10,30 zł. Od tamtej pory walory Mennicy systematycznie zyskują na wartości, co w efekcie zaowocowało osiągnięciem przez kurs najwyższego poziomu w historii (36,10 zł). Spadkowa korekta sprawiła, że ostatnia fala wzrostowa została zniesiona w 50 proc. Akcje spółki powstrzymały przecenę w okolicach 30 zł i szykują się do nowego ataku na historyczne maksimum. Ważnym testem siły strony popytowej, która próbuje odzyskać kontrolę na walorach Mennicy, będą okolice 32,5 zł.

Aprecjacji ceny akcji spółki mogą nie sprzyjać roszczenia syndyka masy upadłościowej Beton Stalu wobec podmiotu zależnego emitenta — Mennica Invest. Złożył on pozew o ustalenie bezskuteczności transakcji sprzedaży dwóch projektów deweloperskich, które jego zdaniem, Mennica Invest nabyła poniżej faktycznej wartości, co uszczupliło masę upadłościową Beton Stalu. Syndyk domaga się dodatkowych 7,5 mln zł. Sąd dokonał zabezpieczenia powództwa syndyka, zakazując sprzedaży nieruchomości. Spółka zapowiedziała złożenie zażalenia od tej decyzji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Mennica systematycznie zwiększa wartość akcji