Mentor wychowa świetnego programistę

Karolina Zawadka
opublikowano: 18-08-2016, 22:00

Jak pomóc młodym specjalistom programowania w rozwoju zawodowym? Wyznaczyć mentora, który wytyczy im ścieżki, a sam osiągnie nowy stopień w karierze

Zainteresowanie innowacyjnymi technologiami rośnie bardzo szybko. Uważa się powszechnie, że programowanie to kierunek przyszłości. Zapotrzebowanie na specjalistów IT jest dużo większe niż liczba programistów. Szacuje się, że na polskim rynku brakuje ich ok. 50 tys., a 40 proc. firm ma problemy z ich zatrudnieniem. Dlatego pojawiają się kolejne inicjatywy, zmierzające do szybkiego kształcenia specjalistów programowania. A wielu młodych ludzi, chcących rozpocząć pracę w tym zawodzie, potrzebuje przewodnika, który będzie dbał o ich rozwój.

Według Tomasza Gibasa z Coders Center do zadań mentora należy m.in. dbanie o rozwój pracowników i ich kompetencji miękkich.
Zobacz więcej

UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE:

Według Tomasza Gibasa z Coders Center do zadań mentora należy m.in. dbanie o rozwój pracowników i ich kompetencji miękkich. ARC

— Na rynku pojawiają się coraz to nowsze i szybsze systemy oparte o nowe frameworki, języki oprogramowania czy platformy cyfrowe. Bardzo często wprowadzają one chaos, ale także mobilizują rynek IT do ciągłego rozwoju. Praca lidera technologicznego wymaga przeprowadzania szczegółowej analizy nowinek technologicznych, które pomagają zaoszczędzić czas. Aby cały proces przebiegał sprawnie, firmy technologiczne zatrudniają także mentorów, którzy dbają o rozwój pracowników — mówi Tomasz Gibas, prezes Coders Center.

Mentorami zostają zazwyczaj informatycy z kilkuletnim doświadczeniem, którzyprócz chęci doskonalenia umiejętności technicznych czują również silną potrzebę interakcji i dzielenia się z innymi wiedzą.

Szansa na rozwój

— Praca mentora otwiera alternatywną drogę rozwoju dla programistów z kilkuletnim doświadczeniem, pozwalającą połączyć chęć doskonalenia umiejętności technicznych i interpersonalnych — twierdziJerzy Mardaus, menedżer regionalny szkoły programowania Codecool. Zdaniem Beaty Jarosz, prezes i współzałożycielki CodestTrust Polska, zapotrzebowanie na mentorów w branży IT jest obecnie bardzo duże. Wynika to z rosnącego wykorzystania technologii w wielu sektorach — od bankowości po medycynę. Zatem umiejętności w tym zakresie mają coraz większy wpływ na efektywność firm. Zadaniem mentora jest inspirowanie, zachęcanie i wskazywanie uczniom kierunku, w którym powinni podążać.

— Znaczenie mentora programowania jest o tyle ważne, że technologii programowania jest dużo, w dodatku to branża, która — jak całe IT — podlega dynamicznym zmianom i cały czas wymaga dokształcania. Mentor jest z definicji nastawiony na rozwój i doskonalenie: rozwój własny, ale też osób, które wspiera — przekonuje Leszek Wolany, dyrektor ds. marketingu w szkole programowania Coders Lab.

Mentor musi również znać konkretne technologie, powinien posiadać umiejętności i doświadczenie, z którymi może dzielić się z adeptami programowania. Jednak ważne jest także, by jako przewodnik i doradca posiadał określone umiejętności miękkie, czyli powinien być osobą otwartą i komunikatywną, by przekazywać wiedzę w zrozumiały sposób.

— Główną rolą mentorów jest doradztwo i kierowanie naszych kursantów w odpowiednią stronę. W CodersTrust Polska pomagają oni w nauce kodowania oraz zdobywaniu umiejętności miękkich, ułatwiających pozyskiwanie zleceń na globalnych portalach freelancerskich. Przykładamy bowiem dużą wagę do tego, by nauka zakończyła się sukcesem również na polu zawodowym. Niewątpliwie, mentor zapewnia wyższy poziom nauczania. Pozwala on zdobyć dużo większą pewność siebie, pomaga również w tworzeniu profilu zawodowego i asystuje przy selekcji zleceń — mówi Beata Jarosz z CodersTrust Polska.

Trochę jak nauczyciel

Trzeba jednak pamiętać, że mentor nie jest nauczycielem. Jego rolą jest motywowanie do dalszego wysiłku i wskazywanie, jak unikać błędów i złych nawyków. Charakter kontaktów mentora z uczniem jest raczej nieformalny i osobisty. Mentor dzieli się z kursantami swoimi sukcesami i doświadczeniami, przekazując przy tym zdobytą przez lata wiedzę.

— Z doświadczenia wiemy, że taka bezpośrednia pomoc pozwala lepiej, sprawniej i szybciej opanować wiedzę. Dodatkowo, niektórzy początkujący koderzy dzięki konsultacjom z mentorem, podejmują decyzję o kierunku nauki i przyszłej kariery — mówi Leszek Wolany.

Zdaniem Tomasza Gibasa z Coders Center można wyróżnić dwa typy specjalistów, którzy doradzają już w prosperujących firmach. Po pierwsze są to mentorzy technologiczni, którzy nadają tempo pracy i podpowiadają najlepsze rozwiązania technologiczne w danym momencie. Pomagają rozwijać się zatrudnionym programistom, a jednocześnie bardzo często sami zostają liderami w zespole. Z drugiej strony, są specjaliści określani jako Soft Skills Mentor, którzy pomagają pracownikom rozwijać inteligencję emocjonalną, która jest również istotna w tym zawodzie.

— Większość informatyków to introwertycy, dlatego bez odpowiedniego coachingu, nie można wydobyć z nich cech konsultanta. Jest to istotna kwestia, ponieważ rynek IT rozwija się w kierunku kontaktu bezpośredniego, m.in. na linii programista — klient, gdzie kompetencje miękkie odgrywają kluczową rolę — doda je Tomasz Gibas.

Trochę jak menedżer

W karierze każdego programisty przychodzi moment, w którym staje przed decyzją o wyborze dalszej ścieżki rozwoju, technicznej czy menedżerskiej. Pod pewnym względem mentoring i zarządzanie zespołem pracowników są do siebie podobne. W firmie każdy zespół pracuje pod nadzorem menedżera, zaś w szkole programowania grupa kursantów pracuje nad danym zagadnieniem pod okiem mentora.

— Różnica polega jednak na tym, że mentor pracuje z nowicjuszami — musi być świadomy ich aktualnych możliwości i dostosowywać tempo prac do wszystkich. Celem jest nauka, a nie dostarczenie klientowi jak najszybciej gotowego rozwiązania. W trakcie kursu jest czas na to, by wyrównać poziom wiedzy w grupie, poświęcić więcej uwagi danemu zagadnieniu czy nawet powtórzyć wybrany materiał — mówi Mateusz Ostafil, mentor w szkole programowania Codecool.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Zawadka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu