Mentoring dla początkujących przedsiębiorców

Program Youth Business Poland to propozycja dla start-upów i tych, którzy dopiero planują uruchomienie własnego biznesu.

Jak postawić pierwszy krok w biznesie? O poradę można poprosić tych, którzy mają większe doświadczenie w prowadzeniu firmy lub posiadają specjalistyczną wiedzę o danym sektorze gospodarki. W formule mentoringowej skonstruowany został program Youth Business Poland, w Polsce realizowany przez Fundację Inkubator Technologiczny (część Prince’s Youth Business International, sieci działającej pod auspicjamiFundacji Księcia Karola, promującej przedsiębiorczość w blisko 40 krajach świata).

Obecnie trwa nabór do czwartej edycji programu. Jak wyjaśnia Adrian Migoń, prezes Fundacji Inkubator Technologiczny, zmieniony został system naboru i teraz rekrutacja będzie prowadzona w cyklach miesięcznych, po 10-15 osób. Youth Business Poland stanowi propozycję dla osób w wieku 18-35 lat, które planują założenie własnej działalności gospodarczej lub już rozwijają firmę, nie dłużej jednak niż przez trzy lata i potrzebują wsparcia przy doprecyzowaniu strategii biznesu. Zgłaszając się do programu, otrzymają sześciomiesięczne, indywidualne wsparcie mentora i możliwość uczestnictwa w dodatkowych szkoleniach.

Mentorzy za swoje usługi nie pobierają opłat, uczestnicy obowiązkowo uiszczają tylko wpisowe (100 zł). Z przedstawionego przez fundację zestawienia dotychczasowych efektów pracy wynika, że od 2007 r. w Youth Business Poland wzięło udział ponad 500 osób, z czego 70 proc. założyło własne firmy. W 2013 r. do programu przystąpiło 100 osób, a ich aktywność rynkowa zaowocowała utworzeniem ponad 40 nowych miejsc pracy. Audyt wykazał, że wśród największych problemów, na jakie natrafiają młodzi przedsiębiorcy, są: brak doświadczenia oraz umiejętności krytycznego spojrzenia na własne pomysły biznesowe, trudności w opracowaniu strategii przedsiębiorstwa, prawidłowym wykonaniu kalkulacji finansowych czy niewystarczająca wiedza w zakresie sprzedaży.

Polscy start-upowcy potrzebują też motywacji do działania; często mają problem z wiarą w siebie i w sukces rozwijanego biznesu. Współpraca z mentorami ma więc pomóc im w uporządkowaniu działań rynkowych i dodać zapału do pracy, pozwala też na pozyskanie nowych kontaktów biznesowych. Szczegóły programu można znaleźć na stronie internetowej: www.ybp.org.pl. Publikowane są tu również informacje i harmonogram nowego cyklu szkoleniowego, realizowanego pod hasłem „Przedsiębiorcze czwartki YBP”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mentoring dla początkujących przedsiębiorców