Merck nie przeraził graczy

Przemysław Barankiewicz
09-07-2002, 00:00

Sesje w Azji zakończyły się bez większych zmian, chociaż ich początek wróżył pokaźne wzrosty. Zwyżka na giełdach USA okazała się jednak niewystarczająca do pobudzenia popytu w Japonii i Hongkongu.

Znakomity dzień mieli producenci chipów. Amerykański wskaźnik branżowy Philadelphia Semiconductor wzrósł w piątek o ponad 8 proc., a ceny pamięci komputerowej wspięły się do najwyższego od blisko pięciu miesięcy poziomu. W Tokio ponad 3 proc. zyskał Advantest. NEC, Toshiba i Tokyo Electron, producenci półprzewodników, nie pozostawały z tyłu. W Korei zyskiwał Samsung Electronics i Hynix Semiconductor, na Tajwanie rósł Winbond Electronics.

Próby wzrostowej korekty na giełdach Starego Kontynentu zostały zduszone przez informacje o nowej aferze księgowej. Tym razem chodziło o koncern farmaceutyczny Merck. Wiadomość odbiła się szczególnie na wycenie europejskich firm farmaceutycznych: GlaxoSmithKline, Novartis i Bayer. Przecena ominęła szwajcarskiego Roche, który powiadomił o nowym leku na AIDS.

Słabo zaprezentował się sektor telekomunikacyjny. Najwięcej stracił France Telecom po kolejnym obniżeniu ratingu przez agencję Fitch.

Po piątkowych gigantycznych wzrostach na giełdach za oceanem, początek tygodnia rozpoczął się stosunkowo spokojnie. Niemal bez echa przeszła afera Mercka. Analitycy banku Merrill Lynch obniżyli długoterminowy rating dla firmy.

WorldCom spadał o 4 proc. Intel i inni producenci chipów też tracili, bo WSJ doniósł, że sprzedaż pecetów w Europie spadła w I półroczu o 10 proc., bo spółki nie odnawiają użytkowanych modeli.

Pociechą dla segmentu high tech może być zachowanie Warrena Buffetta. Guru światowych finansów i zawzięty przeciwnik inwestycji w spółki technologiczne, zdecydował się kupić za 100 mln USD obligacje zamiennych spółki Level 3, operatora sieci światłowodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Merck nie przeraził graczy