Meritare rozszerza monitoring płac

Marek Loos
10-08-2001, 00:00

Meritare rozszerza monitoring płac

Firma Meritare z Poznania, zajmująca się doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi, zamierza do końca 2001 r. objąć internetowym systemem monitorowania wynagrodzeń IBRW 100 firm. Udział przedsiębiorstw w IBRW ma ułatwić im prowadzenie polityki kadrowej. Do systemu przystąpiło już 46 firm z Wielkopolski, Śląska i Mazowsza.

Poznańska spółka Meritare chce do końca 2001 r. objąć 100 firm z całej Polski internetowym systemem monitorowania wynagrodzeń. Na razie do IBRW (Internetowego Badania Rynku Wynagrodzeń) przystąpiło 46 firm przede wszystkim z Wielkopolski, Śląska i Mazowsza. Koszt wejścia do systemu wynosi 9 tys. rocznie. W zamian za to firma może korzystać z informacji o zarobkach innych przedsiębiorstw znajdujących się w IBRW — jednocześnie udostępnia Meritare informacje o swoim systemie wynagrodzeń.

Źródło informacji

Joanna Czynsz, prezes zarządu Meritare, twierdzi, że IBRW może stanowić źródło informacji przydatne firmie w prowadzeniu prawidłowej polityki zatrudnienia, której elementem są płace pracowników.

— Wynagrodzenie w przedsiębiorstwach stanowi kilkadziesiąt procent wydatków firm. Dzięki IBRW szefowie działów kadr mogą porównywać wielkości zarobków w innych firmach . W prezentowanych zarobkach pracowników uwzględniamy również dodatkowe dochody, jak premie, nagrody, możliwość korzystania ze służbowego samochodu lub telefonu komórkowego — mówi Joanna Czynsz.

Z udziału w systemie IBRW jest zadowolony Mariusz Tarant, dyrektor ds. personalnych w Bridgestone/Firestone Poland w Poznaniu.

— Dzięki IBRW posiadam najbardziej aktualną wiedzę o rynku wynagrodzeń nie tylko w Wielkopolsce, ale na terenie całej Polski. Wykorzystuję ją w polityce kadrowej firmy. Istotne jest również i to, że informacje o płacach zawarte w IBRW są wiarygodne — twierdzi Mariusz Tarant.

Aktualizacja na bieżąco

Internetowe Badanie Rynku Wynagrodzeń jest pierwszym w Polsce systemem monitoringu płac, którego działanie opiera się na Internecie i który może być na bieżąco aktualizowany. Informacje na temat wynagrodzeń są umieszczane w internetowej bazie danych na podstawie raportów przekazywanych co kwartał firmie Meritare przez przedsiębiorstwa, które weszły już do systemu.

— Do tej pory w Polsce ukazywały się raporty płacowe, prowadzone w formie dokumentów na papierze. Ich aktualizacja jest więc czasochłonna. My przedstawiamy najbardziej aktualne informacje — twierdzi Joanna Czynsz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Meritare rozszerza monitoring płac