Merlin wycofuje się z kryptowaluty

opublikowano: 13-02-2019, 22:00

Program lojalnościowy, szumnie zapowiadany latem zeszłego roku, spalił na panewce. Internetowy sprzedawca książek ma ważniejsze sprawy na głowie.

Merlin Group, właściciel sklepów internetowych, sprzedających m.in. książki, gry, zabawki i muzykę, rozwiązuje umowę współpracy ze spółką Krypto Jam, której zlecono stworzenie programu lojalnościowego, opartego na blockchainie i kryptowalucie. mLoyalty, tak nazywa się projekt, który zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami giełdowego Merlina, miał zostać wdrożony w I kw. 2019 r. W ramach umowy Krypto Jam miał wprowadzić coina na giełdy kryptowalut oraz przeprowadzić ICO, czyli finansowanie społecznościowe na realizację tego projektu. Dzięki temu Merlin miał pozyskać 5 mln zł kapitału.

— Zawiesiliśmy prace nad realizacją programu mLoyalty ze względu na wdrożenie strategicznie ważniejszych projektów, mających na celu wzmocnienie pozycji rynkowej i kondycji finansowej Merlina oraz mało atrakcyjną aktualnie sytuację na rynku kryptowalut. Niewykluczone, że wrócimy do tego projektu w przyszłości, jednak nie wcześniej niż w przyszłym roku. Obecnie koncentrujemy się na integracji operacyjnej, logistycznej oraz informatycznej przejętej w zeszłym roku spółki Profit M oraz rozbudowie własnego centrum logistycznego w Ożarowie Mazowieckim, co powinno przynieść wymierne korzyści dla grupy jeszcze w drugiej połowie tego roku — tłumaczy Łukasz Szczepański, prezes Merlin Group.

Merlin Group przejął 100 proc. udziałów Profit M za 17,4 mln zł w listopadzie zeszłego roku, czyli w trakcie najgorętszego okresu sprzedażowego w księgarniach — najwięcej książek sprzedaje się w III i IV kw., gdy kupuje się podręczniki szkolne i prezenty bożonarodzeniowe. Fuzję prawną udało się przeprowadzić, natomiast operacyjną nie. Na niej będzie koncentrować się spółka w pierwszej połowie 2019 r.

Wielkie porządki i…

Do Merlin Group należą takie sklepy internetowe, jak merlin.pl, cdp.pl, nieprzeczytane.pl, profit24.pl, smarkacz. pl i mestro.pl. Każdy z nich działa jako odrębny serwis sprzedażowy. Spółka pracuje nad zintegrowaną platformą e-commerce, opartą o rozwiązanie Magento, które pomoże ograniczyć koszty obsługi sprzedaży. Pierwszy ze swoich sześciu e-sklepów spółka przeniesie na nową platformę w drugim kwartale, a pozostałe sklepy najpóźniej do grudnia tego roku.

— Usprawnimy obsługę klientów i realizację zamówień — wyjaśnia prezes Merlina.

…ambitne cele

Jak informuje Łukasz Szczepański, tegorocznym celem Merlina jest osiągnięcie progu rentowności. Dziś spółka jest trzecim internetowym sprzedawcą książek w Polsce — łączne przychody Merlina i przejętej spółki Profit M za 2018 r. przekroczyły 100 mln zł. Więcej książek sprzedają Empik i Bonito. Według nieoficjalnych informacji, przychody z działalności księgarskiej tych sklepów wynoszą odpowiednio 180 i 140 mln zł. Merlin, zgodnie ze wcześniejszymi deklaracjami, chce powalczyć w perspektywie kolejnych lat o drugie miejsce na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane