Mesko z Nammo

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 16-05-2005, 00:00

Dziś Mesko podpisze umowę z Nammo. Rząd zaś weryfikuje deklaracje offsetodawców i przygotowuje nowelizację ustawy kompensacyjnej.

Zakłady Mesko ze Skarżyska Kamiennej, producent amunicji, mają otrzymać od norweskiej firmy Nammo technologię produkcji amunicji do samolotów F-16 i kołowego transportera opancerzonego. Dziś strony podpiszą w tej sprawie umowę. Projekt jest elementem umowy offsetowej zawartej między rządem i Lockheedem Martinem, dostawcą myśliwców. Jej wartość łącznie z mnożnikami (punkty zapisane w ustawie kompensacyjnej, przez które mnoży się faktyczną wartość w zależności od korzyści projektu dla gospodarki) to 876 mln USD.

Przedstawiciele resortu gospodarki weryfikują właśnie deklaracje wykonania planów przez offsetodawców w 2004 r. Obiecali zrealizować projekty za 1,07 mld USD i 200 mln EUR.

— Nie mamy jeszcze ostatecznych danych, ale można już oszacować, że zaliczymy offset o 7-10 proc. niższy. Ostateczną weryfikację przedstawimy komitetowi offsetowemu na początku czerwca — mówi Krzysztof Krystowski, wiceminister gospodarki.

Resort wspólnie z komitetem pracuje też nad projektem nowelizacji ustawy offsetowej, który pozostawi przyszłemu rządowi i parlamentowi. Krzysztof Krystowski uważa, że jedną z koniecznych zmian jest zwiększenie skali mnożników. Dziś firmy oferujące nowoczesne technologie mogą wartość projektu pomnożyć maksymalnie przez 5, a wiceminister uważa, że dobrze byłoby wprowadzić wyższy mnożnik — siedem, osiem, a może nawet dziewięć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mesko z Nammo