Czytasz dzięki

Metoda na zatory do poprawki

opublikowano: 28-11-2014, 00:00

Przepisy, które miały pomóc przedsiębiorcom, są zbyt pracochłonne i należy je zmienić — postulują eksperci PwC.

Trzeba wprowadzić przepisy, które odciążą przedsiębiorców z wystawiania nie zawsze uzasadnionych faktur korygujących. Według PwC, przepisy o podatkach dochodowych powodują, że rozliczenie transakcji takimi fakturami wynika wyłącznie z ustalenia, że przychody firmy i koszty uzyskania przychodu okazały się inne niż wykazane w fakturze pierwotnej. Przyczyna tego jest bez znaczenia.

W przypadku podatników, osiągających znaczne obroty, takie podejście może oznaczać obowiązek wstecznej korekty liczonej nawet w milionach złotych i narażanie na odsetki od zaległości podatkowych, np. kiedy podatnik wynegocjował rabat, co skutkowało zmniejszeniem kosztów podatkowych — oceniają eksperci PwC. Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym, uważa, że należałoby wprowadzić regulacje, które pozwoliłyby na ograniczenie administracyjnego obciążenia licznymi korektami rozliczeń. Wyjaśnia on, że miałoby to dotyczyć korekt, które są wynikiem późniejszychzdarzeń i okoliczności, a nie błędów w pierwotnej fakturze. Kłopotliwe są też dla przedsiębiorców procedury korygowania kosztów i przychodów (wymaganego m.in. po długiej zwłoce w płatnościach lub gdy ostatecznie zostaną one uregulowane), wprowadzone dla ograniczenia zatorów płatniczych. Katarzyna Czarnecka-Żochowska, partner w PwC, ocenia na plus ich wprowadzenie, jednak twierdzi, że rozwiązania te wymagają udoskonalenia. Są bowiem bardzo pracochłonne, często niewspółmiernie do skali korekty kosztów. Eksperci PwC postulują uwolnienie od tych obowiązkówpodatników, u których wartość przeterminowanych zobowiązań oraz zobowiązań z długimi terminami płatności jest nieznaczna. Cel ten można osiągnąć, np. wprowadzając maksymalny próg udziału zobowiązań przeterminowanych lub z długimi terminami płatności w ogólnej kwocie zobowiązań, poniżej którego nie byłoby wspomnianych obowiązków, określonych np. w art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Alternatywne rozwiązanie mogłoby dotyczyć zwiększenia przychodów (zamiast zmniejszenia kosztów) o wartość zobowiązań przeterminowanych lub z długimi terminami płatności.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane