Metrix na celowniku

Marcin Goralewski
opublikowano: 2004-05-20 00:00

Apator chce poszerzyć ofertę produktową o gazomierze. Najprostszy sposób to przejęcie lub zakup licencji.

Notowany na giełdzie Apator, znany producent m.in. ciepłomierzy i liczników energii elektrycznej, chce w najbliższych miesiącach powiększyć grupę kapitałową o dwie firmy z branży pomiarowej.

— Nigdy nie ukrywałem, że chcemy zbudować grupę, która będzie dostarczała sprzęt do opomiarowania wszystkich mediów docierających do mieszkań — mówi Janusz Niedźwiecki, prezes Apatora.

Może licencja?

Jednym z brakujących produktów w ofercie Apatora są gazomierze, a jedną z bardziej znanych spółek oferujących ten produkt jest tczewski Metrix, spółka portfelowa Drugiego NFI z grupy PZU NFI Management.

— Przeprowadziliśmy już pierwsze rozmowy. Niestety, pojawiły się rozbieżności co do ceny — przyznaje Janusz Niedźwiecki.

Wartość ewentualnej transakcji sięgnęłaby kilkunastu milionów złotych. Coraz częściej mówi się jednak, że Apator zdecyduje się na samodzielną produkcję gazomierzy. Spółka rozpoczęła rozmowy na temat zakupu licencji od jednego z włoskich producentów. Jak daleko zaawansowane są rozmowy — nie wiadomo.

— Zwrot na Zachód jest rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie uda się nam porozumieć w kraju — mówi prezes Apatora.

Kolejna akwizycja

Apator rozpoczął rok od przejęcia za 15,6 mln zł prawie 70 proc. akcji Pafalu, spółki zajmującej się projektowaniem, produkcją i sprzedażą aparatury kontrolno-pomiarowej dla energetyki. Dzięki tej transakcji przychody spółki wzrosną o blisko 100 proc. Grupa kapitałowa toruńskiej firmy może się powiększyć o jeszcze jeden podmiot w tym roku. Spółka nie rozpoczęła w tej sprawie jednak jeszcze formalnych negocjacji. Wspomina się jedynie, że chodzi o przedsiębiorstwo, produkujące aparaturę pomiarową o rocznych przychodach rzędu kilkudziesięciu milionów złotych.