Metro zaoszczędzi miliard złotych na II linii

Stołeczna spółka wybrała wykonawców podziemnej kolejki: Austriaków i Turków.

Metro Warszawskie wybrało najtańszych wykonawców do budowy podziemnej kolejki prowadzącej z dzielnicy Praga w kierunku Woli i Targówka, która gotowa ma być w 2019 r.

Marek Wiśniewski

Odcinek na Wolę zbudować ma turecki Gülermak, oferujący 1,147 mld zł, przy kosztorysie inwestora sięgającym 1,6 mld zł. Czeski Metrostav, który niedawno wyremontował stołeczny most Grota, uznał, że to zbyt mała kwota, i złożył najdroższą ofertę opiewającą na 1,8 mld zł. Podobnie postąpił Budimex, który za tyle samo gotów był zbudować linię na Targówek. Niestety był ostatni, a wygraławłoska firma Astaldi, proponująca 1,06 mld zł, przy kosztorysie wyższym o prawie 500 mln zł. „Łączna kwota przeznaczona przez inwestora (…) to 3.174.757.654,32 zł. brutto na oba zadania” — napisano w informacji Metra Warszawskiego. Na tańszych ofertach spółka może więc zaoszczędzić nawet 1 mld zł. O ile wybór zostanie podtrzymany.

— To jeszcze nie koniec, konkurenci zaproponowali zbyt niskie ceny — uważa jeden z uczestników przetargu. Wśród wykonawców pojawiają się przypuszczenia, że konkurenci zaskarżą wybór, więc faktycznie może okazać się, że o tym, kto wykona nową linię stołecznego metra, zdecyduje na przykład Krajowa Izba Gospodarcza. Warto jednak podkreślić, że Włosi i Turcy zbudowali niedawno odcinek prowadzący z ronda Daszyńskiego na Pragę oraz szykują się do wykonania odcinków stołecznej obwodnicy oraz obwodnicy Marek. Mają więc w regionie sporo potencjału, który sprawnie i tanio mogą przegrupowywać, by budować także linie metra. Nie bez znaczenia dla wyboru wykonawcy może być także spodziewany wkrótce raport z kontroli Urzędu Transportu Kolejowego, który zbadał infrastrukturę i tabor na działającym odcinku tzw. II metra, na którym zbyt szybko zużywają się koła pociągów Inspiro oraz tory. Władze metra uważają, że winny temu jest wadliwie wykonany tabor, sądowy biegły natomiast uważa, że infrastruktura. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane