MF darował podatek VAT od kratek

Łukasz Ruciński
31-01-2002, 00:00

Z wczorajszych oświadczeń Ministra Finansów i Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej (GIKS) wynika, że fiskus nie będzie ściągał podatku VAT odliczonego przy zakupie pojazdów osobowych przerobionych na ciężarowe przed 1 stycznia 2001 r.

Użytkownicy pojazdów z tzw. kratką mogą odetchnąć. Dzięki skutecznej akcji medialnej 30 stycznia 2002 r. Minister Finansów podał oficjalną interpretację przepisów dotyczących odliczeń VAT od samochodów osobowych przerobionych na ciężarowe. Z wykładni MF wynika, że odliczać podatek VAT mogą osoby, które przed 1 stycznia 2001 r. nabyły samochód osobowy i przerobiły go na samochód ciężarowy oraz posiadają odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym. Z odliczenia mogą korzystać tylko ci, którzy prowadzą lub prowadzili działalność gospodarczą wymagającą użytkowania samochodu ciężarowego.

Wytyczne Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, skierowane do urzędów skarbowych i organów kontroli skarbowej, przewidują, że urzędnicy nie będą kwestionować prawa do odliczania, a już wydane decyzje, niekorzystne dla podatnika, be?ą uchylone lub zmienione. GIKS zapowiedział, że resort będzie sprawdzał, w jakim stopniu pojazd używany był do celów służbowych, a w jakim do celów prywatnych.

Burzę wokół pojazdów modyfikowanych wywołało orzeczenie Sądu Najwyższego, który uznał, że podstawą uznania samochodu za ciężarowy, a co za tym idzie, odliczenia VAT, jest odpowiednia homologacja. Przedsiębiorcy alarmowali, że urzędnicy skarbowi domagają się zwrotu zaległego VAT od pojazdów z „kratką” nabytych przed 1 stycznia 2001 r., czyli w okresie kiedy homologacje jeszcze nie były wymagane do skorzystania z odliczenia VAT.

Kontrole objęły 150 firm. zakończono 58 postępowań.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych przestrzegała, że ten proceder może doprowadzić do bankructwa 200 tys. firm, a budżet na tym straci 2,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ruciński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / MF darował podatek VAT od kratek