MF nadzoruje obrót papierami SP

Patrycja Otto
opublikowano: 05-12-2001, 00:00

Jutro wchodzi w życie rozporządzenie określające obowiązki sprawozdawcze w zakresie obrotu papierami wartościowymi, emitowanymi przez Skarb Państwa. Przepisy te będą po raz pierwszy zastosowane do sprawozdań miesięcznych sporządzonych za styczeń 2002 r.

4 lata po wejściu w życie ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi wprowadzane są przepisy wykonawcze regulujące zasady dokonywania miesięcznych sprawozdań przez podmioty zajmujące się obrotem papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, obowiązek sporządzania sprawozdań będą miały domy maklerskie, banki prowadzące działalność maklerską i rachunki papierów wartościowych, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz wszelkie inne podmioty pośredniczące w zbywaniu papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa.

Przepisy rozporządzenia będą miały zastosowanie także do zagranicznych przedsiębiorców prowadzących w Polsce działalność maklerską w formie oddziału.

W sprawozdaniu trzeba umieścić informacje na temat stanu własności i obrotu papierami wartościowymi w zakresie, w jakim prowadzone są rachunki, na których zapisane są papiery wartościowe. Dane te będą przekazywane do właściwego ministra. Odbywać się to będzie za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Narodowego Banku Polskiego.

Przekazywanie informacji ma nastąpić w formie elektronicznej.

W przypadku ujawnienia rozbieżności między doręczonymi informacjami a stanami i obrotami ujawnionymi na kontach depozytowych prowadzonych przez KDPW i NBP, podmioty dostarczające sprawozdania będą musiały usunąć nieścisłości w terminie 14 dni. Regulacje będą miały jednak zastosowanie po raz pierwszy dopiero do sprawozdań miesięcznych sporządzonych za styczeń 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF nadzoruje obrót papierami SP