MF: większość wybierze ZUS, a nie OFE

ISBnews
opublikowano: 16-04-2014, 16:29

Większość ubezpieczonych zdecyduje się na przekazywanie całej składki emerytalnej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), zamiast przesyłać jej część do otwartego funduszu emerytalnego (OFE), przewiduje Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że wpłynęłoby to pozytywnie na sytuację sektora finansów publicznych.

Ustawodawca w ustawie z grudnia 2013 r. reformującej system emerytalny założył, że 50% członków OFE zdecyduje się na powrót do ZUS, ponieważ nie mógł oceniać alternatywnych rozwiązań i sugerować w ustawie, które rozwiązanie będzie korzystniejsze: udział w OFE czy udział tylko w systemie repartycyjnym, przypomina resort.

"Na podstawie badań opinii publicznej można jednak wnioskować, że preferencje ubezpieczonych cechują się większą awersją do ryzyka i więcej osób zdecyduje się na rozwiązania bezpieczniejsze. Biorąc powyższe pod uwagę, bilans czynników ryzyka w obszarze wpływu zmian w systemie emerytalnym na finanse publiczne jest pozytywny" - czytamy w "Informacji o działaniach podjętych przez Polskę w celu realizacji rekomendacji rady w ramach procedury nadmiernego deficytu".

"Bardziej prawdopodobny jest scenariusz, że większy odsetek ubezpieczonych (>50%) zdecyduje się na przekazywanie całości składki emerytalnej na subkonto w ZUS" - czytamy dalej.

Resort tłumaczy, że składki, które nie zostałyby odprowadzone do OFE, zasiliłyby FUS i przeznaczone zostałyby na bieżące wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych gwarantowane przez państwo.

"W konsekwencji pozostania większej części składek w sektorze zmniejszyłyby się potrzeby finansowe FUS i poprawiło jego saldo" - skonkludowano w dokumencie.

Przyszli emeryci mają 4 miesiące - od 1 kwietnia br. - na podjęcie decyzji, czy chcą, by część ich składki emerytalnej (2,92% płacy brutto) trafiła do wybranego wcześniej OFE, czy też cała składka ma zostać w ZUS. Niezależnie od tej decyzji na 10 lat przed emeryturą środki z OFE będą stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS-ie.

Według informacji mediów, dotychczas zaledwie ok. 21 tys. osób złożyło deklaracje o chęci pozostania w OFE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu