MF: Wzrost gospodarczy wyniesie w II kwartale 5,2 proc.

Internet Securities
opublikowano: 29-06-2006, 16:21

Ministerstwo Finansów ocenia, że wzrost gospodarczy w II kwartale wzrośnie realnie o 5,2%, podał resort w przeglądzie makroekonomicznym.

Ministerstwo Finansów ocenia, że wzrost gospodarczy w II kwartale wzrośnie realnie o 5,2%, podał resort w przeglądzie makroekonomicznym.

„Oczekujemy, że w II kw. br wartość dodana brutto w całej gospodarce oraz tempo wzrostu PKB wzrosną realnie o 5,2% r/r” – czytamy w komunikacie.

Eksperci Ministerstwa Finansów szacują ponadto, że popyt krajowy w II kwartale będzie zbliżony do tego, z którym mieliśmy do czynienia w I kwartale i w dalszym ciągu powinien być głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego.

Tymczasem eksperci Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE) szacują, że wzrost gospodarczy wyniesie w 2006 roku 4,5%, a w przyszłym roku przyspieszy i wyniesie 4,7%

Pod koniec maja Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w I kw. 2006 roku o 5,2% r/r wobec 4,3% w IV kw. 2006 roku.

W kwestii tempa sprzedaży detalicznej, resort szacuje, że w II kwartale realne tempo wzrostu tego wskaźnika ukształtuje się na poziomie nawet powyżej 11%.

Natomiast pomimo niższego od oczekiwanego tempa wzrostu nakładów brutto na środki trwałe w I kw., średnioroczne tempo wzrostu inwestycji w całym 2006 roku uształtuje się na poziomie wyższym niż w samym tylko I kwartale.

„W II kwartale br. oczekujemy, że kontrybucja tej kategorii we wzrost PKB będzie dodatnia na skutek działania z kolei efektu niskiej bazy z II kwartału 2005 roku” – czytamy w przeglądzie makroekonomicznym.

Resort podaje również, że dzięki dobrej sytuacji w gospodarce wykonanie budżetu jest niezagrożone.

„Na koniec maja 2006 dochody wyniosły 78 mld tj. 40% kwoty prognozowanej w ustawie budżetowej” – czytamy w komunikacie.(ISB)

dag

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane