MFW: PKB Polski wzrośnie o 4 proc. w 2005 roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-04-2005, 13:48

Polska może osiągnąć 4-procentowy wzrost PKB w tym roku - oceniła w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie szefowa misji Międzynarodowego Funduszy Walutowego (MFW) w Polsce, Susan Schadler. Zastrzegła jednak, że istnieje ryzyko nieosiągnięcia takiego wzrostu.

Polska może osiągnąć 4-procentowy wzrost PKB w tym roku - oceniła w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie szefowa misji Międzynarodowego Funduszy Walutowego (MFW) w Polsce, Susan Schadler. Zastrzegła jednak, że istnieje ryzyko nieosiągnięcia takiego wzrostu.

Wiceprezes GUS Halina Dmochowska uważa, że wzrost PKB w I kwartale 2005 roku będzie wolniejszy niż w IV kwartale 2004 roku, kiedy wyniósł 3,9 proc. Minister gospodarki i pracy Jacek Piechota mówił niedawno, że wzrost PKB w I kwartale wyniósł ok. 3,5 proc., jednak osiągnięcie 5-proc. wzrostu PKB w 2005 roku będzie trudne.

Z najnowszego raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wynika natomiast, że tempo wzrostu PKB, po spadku do 3,4 proc. w I kwartale 2005 roku, przyspieszy w kolejnych kwartałach - do 4,6 proc. w II kwartale, 5 proc. w III kwartale i 5,3 proc. w IV kwartale.

Według Schadler, w drugiej połowie 2005 r. nastąpi spadek inflacji poniżej celu Rady Polityki Pieniężnej (określonego na 2,5 proc.), a w 2006 r. jej wzrost. Według GUS, inflacja średnioroczna wyniosła w marcu 3,4 proc.

Schadler poinformowała, że MFW wspiera środową decyzję RPP o obniżeniu stóp i zmianie nastawienia polityki monetarnej. "W ostatnich miesiącach mieliśmy duże cięcia (stóp procentowych - PAP) i dalsze decyzje będą uzależnione od efektów tych działań i od rozwoju sytuacji w najbliższych miesiącach. Teraz należy zatrzymać się i zobaczyć, jak będzie rozwijała się sytuacja" - powiedziała szefowa misji MFW.

RPP obniżyła na środowym posiedzeniu stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Rada zaskoczyła jednak rynek zmianą nastawienia w polityce pieniężnej na neutralne z łagodnego. To już druga obniżka stóp w 2005 roku. W marcu RPP obniżyła stopy również o 50 pkt. bazowych.

Schadler zaznaczyła, że "biorąc pod uwagę niską inflację i przyjęty kurs polityki pieniężnej, MFW nie przewiduje zagrożeń na rynkach finansowych". Zdaniem Schadler, w perspektywie 3-4-letniej istnieje ryzyko, że wzrost gospodarczy w Polsce może nie być dostatecznie silny, by zredukować wysokie bezrobocie.

W swoich zaleceniach MFW rekomenduje Polsce redukcję deficytu budżetowego, uelastycznienie rynku pracy oraz szybkie wejście Polski do strefy euro. Jak powiedziała Schadler, "nowy rząd powinien podjąć działania zmierzające do obniżki deficytu po stronie wydatków budżetowych, zwłaszcza redukując transfer środków do strefy socjalnej".

Według niej, uelastycznienie rynku pracy powinno polegać na stworzeniu instrumentów zwiększających mobilność pracowników, a także podnoszeniu ich kwalifikacji zawodowych.

Szefowa misji MFW uważa, że wcześniejsze wejście Polski do strefy euro będzie zależało od redukcji deficytu i uelastycznienia rynku pracy. Podkreśliła, że ryzyko odnośnie wejścia Polski do strefy euro leży po stronie nowego rządu, a nie po stronie decyzji innych państw UE. Rząd prognozuje, że Polska wejdzie do strefy euro w 2009 r.

"Nowy rząd będzie miał szczególną okazję, by zaprezentować programy, które mogą mu zapewnić wiarygodność w oczach rynków i konsumentów. Z doświadczeń MFW wynika, że istnieją możliwości, by po wyborach nowy rząd mógł podjąć szczególnie zdecydowane działania" - powiedziała Schadler.

MFW przewiduje, że nastąpi zwiększenie deficytu na rachunku obrotów bieżących do ponad 2 proc. PKB w 2005 r., a dług publiczny, liczony według polskiej metodologii, może przekroczyć na koniec roku 53 proc. PKB.

Według kwietniowych szacunków ministra finansów Mirosława Gronickiego, dług publiczny na koniec tego roku wyniesie najprawdopodobniej 52 proc. PKB. W 2004 roku proporcja długu publicznego do PKB, według polskiej metodologii, wyniosła 50,3 proc., a w 2003 roku 51,5 proc.

Schadler poinformowała także, że MFW utworzył swoje regionalne biuro, które będzie obserwowało politykę gospodarczą nowych państw członkowskich UE w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane