MFW pomógł giełdom

Paweł Kubisiak
opublikowano: 05-09-2006, 00:00

Europejskie giełdy wzrosły wczoraj do poziomu najwyższego od trzech miesięcy. Popyt na akcje wiąże się z publikacjami makroekonomicznymi po obu stronach oceanu i nadziejami na trwały wzrost gospodarczy.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podniósł w raporcie prognozy wzrostu PKB dla światowej gospodarki i strefy euro. Według raportu, który w całości będzie opublikowany 14 września, MFW szacuje, że PKB globalnej gospodarki wzrośnie w tym roku o 5,1 proc. wobec prognozowanych wcześniej 4,9 proc. W Eurolandzie PKB ma powiększyć się o 2,4 proc. wobec spodziewanych 2,0 proc.

Takich sygnałów nie można ignorować. Dobre nastroje wzmacniała taniejąca ropa naftowa, która spadła poniżej 68 USD za baryłkę. Te nastroje oczywiście nie przeniosły się do sektora naftowego. Akcje BP i Total poszły nieznacznie w dół. Uwaga rynku skupiła się m.in. na spółkach miedziowych, w tym na trzeciej na świecie spółce wydobywczej Rio Tinto Group, której papiery podrożały o ponad 3 proc. Lider sektora BHP Billiton zyskał blisko 2 proc.

Akcje producentów miedzi rosły wraz z cenami tego surowca, które poszły w górę z powodu obaw o nadwątlony stan chińskich zapasów i możliwe dalsze strajki w południowoamerykańskich kopalniach. Miedź wzrosła wczoraj w Londynie o 1,2 proc.

Siemens, największa europejska spółka inżynieryjna, podrożał o blisko 2 proc. Niemiecki koncern był jednym z liderów wzrostów napędzanych nadziejami na wzrost gospodarczy i poprawę wyników. Ponad 2 proc. wzrosła wycena Atlas Copco, największego na świecie producenta kompresorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MFW pomógł giełdom