Miasta wspierają leczenie niepłodności

RFA
opublikowano: 31-08-2017, 15:54
aktualizacja: 31-08-2017, 15:55

Samorządy coraz częściej dofinansują swoim mieszkańcom procedury in vitro. Teraz taki program uruchamia Poznań.

Z miejskich dopłat w ma skorzystać 367 par. Gmina przeznaczy na ten cel ponad 1,8 mln zł w każdym roku realizacji przedsięwzięcia, czyli do 2020 r. 

- Prezydent Poznania podjął decyzję o rozpoczęciu prac w kierunku możliwości realizacji i finansowania przez miasto programu dotyczącego leczenia niepłodności wśród mieszkańców metodą in vitro w 2016 r., po tym, gdy uzyskał informację o zakończeniu realizacji programu rządowego „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016” – informuje Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor miejskiego wydziału zdrowia i spraw społecznych.

Program został przyjęty przez radę miasta 24 stycznia 2017 r. Magdalena Pietrusik-Adamska twierdzi, że decyzja wynika ze społecznego zapotrzebowania na dofinansowanie kosztów leczenia metodą in vitro osób dotkniętych niepłodnością, o czym świadczyła skala zainteresowania programem rządowym. Ponadto taka inicjatywa wpisywała się w politykę prorodzinną miasta, przyjętą w lipcu 2016 r.

Wnioski o dofinansowanie mieszkańcy mogą składać w trzech uczestniczących w programie placówkach medycznych: jednej publicznej (szpital kliniczny przy ul. Polnej) i dwóch prywatnych (InviMed i Ivita). Dopłaty będą przyznawane według kolejności zgłoszeń.

Zakwalifikowanej parze miasto dofinansuje maksymalnie trzy zabiegi. W przypadku zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie będzie to z każdym razem 5 tys. zł. Dotacja do procedury adopcji zarodka – pod warunkiem, że przy poprzedniej dofinansowanej nie urodziło się dziecko – to 2 tys. zł. Miasto zakłada kontynuację programu po ocenie jego efektów.

Podobne programy realizują też inne miasta. Pierwsza zdecydowała się na to Częstochowa, gdzie trwa druga edycja dofinansowania in vitro. Pierwsza zaczęła się w 2012 r. i potrwała do 2014 r. Teraz rozpoczęto kolejną, na lata 2015-17. Efektem programu są narodziny 23 dzieci.

- Nie przyjmowaliśmy żadnych statystyk, od których byłaby uzależniona kontynuacja programu. Główną ideą było po prostu wsparcie par w leczeniu niepłodności. Wprowadziliśmy jednak pewne zmiany w drugiej edycji – mówi Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik wydziału zdrowia w częstochowskim ratuszu. 

Początkowo dofinansowanie wynosiło 3 tys. zł i mogły je uzyskać małżeństwa, w których kobieta nie przekroczyła 37. roku życia. W drugiej edycji wiek podniesiono do 42 lat, a dotację do 5 tys. zł.

Swój program wsparcia niepłodności mają także Łódź, gdzie uchwałę w tej sprawie podjęto w czerwcu 2016 r. (ma także potrwać do 2020 r.), oraz Gdańsk i Sosnowiec.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RFA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu