Michelin chce więcej miejsca

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 01-08-2006, 00:00

Francuski producent opon dopiero częściowo zrealizował rozpoczęty w ubiegłym roku projekt, a już analizuje następne. I kupuje kolejne hektary.

W lutym 2005 r. francuski koncern zobowiązał się w ciągu dwóch lat zainwestować w olsztyńskiej fabryce 253 mln EUR i stworzyć 520 nowych miejsc pracy. Ponad połowę projektu ma już za sobą.

— W ubiegłym roku Michelin zainwestował 525 mln zł. Do marca tego roku utworzono ponad 400 nowych miejsc pracy — mówi Pierre Henn Michallat, dyrektor zarządzający Michelin na Polskę i kraje bałtyckie.

Cały projekt zakłada zwiększenie produkcji ogumienia do samochodów osobowych i dostawczych, produkcji mieszanek gumowych oraz rozwój zaplecza magazynowego.

— Nowy magazyn wyrobów gotowych został oddany do użytku w styczniu tego roku. Zwiększenie produkcji opon jest w toku, natomiast produkcja mieszanek gumowych zostanie uruchomiona w drugiej połowie 2007 r. — dodaje szef polskiego oddziału spółki.

A to nie koniec inwestycji Francuzów w Polsce. Firma negocjuje zakup dodatkowych 20 ha.

— Musimy zabezpieczyć transport naszych wyrobów składowanych w magazynie zbudowanym w 2005 r. Na owych 20 ha znajduje się droga, zresztą sfinansowana przez naszą firmę, która łączy magazyn z siecią komunikacyjną. Z drugiej strony, przyszłe projekty przemysłowe, które znajdują się w fazie analiz, będą wymagały dodatkowych terenów — ujawnia Pierre Henn Michallat.

Na razie Michelin nie dostał jeszcze obiecanej przez rząd w 2005 r. pomocy finansowej, czyli 1,8 mln zł grantu gotówkowego i około 60 mln EUR w postaci zwolnień podatkowych, ponieważ program wieloletni czeka na aprobatę w Brukseli.

W Michelin Polska pracuje 4090 osób. Fabryka w Olsztynie została włączona do grupy Michelin w 1995 r.

Firma ma w regionie zakłady produkcyjne: w Polsce, Rumunii, Rosji i na Węgrzech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu