Microsoft ma nową twarz

Satya Nadella wchodzi na piedestał, Bill Gates usuwa się w cień. Microsoft przygotowuje się do walki o przyszłość

Pod koniec roku John W. Thompson, który kierował komitetem poszukującym nowego prezesa Microsoftu, podał, że koncern sprawdził około 100 kandydatów na to stanowisko. Rynek plotkował o znanych menedżerach, ale Microsoft postawił na swojego człowieka. Satya Nadella nazywany jest weteranem Microsoftu, bo w firmie pracuje od 1992 r.

Zobacz więcej

GATES SCHODZI NA DRUGI PLAN: Stołek prezesa dla Satyi Nadelli to niejedyna poważna zmiana w Microsofcie. Z posadą przewodniczącego rady żegna się Bill Gates, współzałożyciel i frontman koncernu, którego na stanowisku zastąpi John Thompson. Najbogatszy człowiek świata będzie teraz specjalnym doradcą zarządu ds. technologii. [FOT. BLOOMBERG]

Ostatnio był odpowiedzialny za biznes usług związanych z chmurą obliczeniową. Portal magazynu „Time” stworzył listę 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Satyi Nadelli.

Menedżer urodził się w Hyderabadzie w Indiach, a do USA wyemigrowałdopiero po ukończeniu uczelni w Manipalu. W przeciwieństwie do Steve'a Ballmera, poprzednika na fotelu prezesa Microsoftu, Satya Nadella ma nie tylko wykształcenie biznesowe, ale także inżynierskie — w USA także kształcił się na kierunku informatycznym i zrobił studia MBA.

Do firmy Billa Gatesa przeszedł z firmy Sun Microsystems, innej znanej marki w branży informatycznej. Kariera hinduskiego menedżera to pasmo sukcesów, bo w Microsofcie należał do osób z wysokiego szczebla zarządzania i był odpowiedzialny za najważniejsze obszary działalności koncernu.

Pod koniec października pisaliśmy, że nowy prezes weźmie udział w „mission impossible”. Informatyczny gigant zbudował swoją potęgę na systemie operacyjnym Windows, ale czasy się zmieniły i teraz najważniejszym wyzwaniem stają się technologie mobilne, gdzie prym wiodą Google i Apple — tablety i smartfony zalewają rynek.

Microsoft przejął wprawdzie w zeszłym roku fińską Nokię, co jest mocnym sygnałem, że z walki na tym rynku nie rezygnuje, ale proces integracji obu gigantów nie będzie prostym zadaniem. Zadaniem Satyi Nadelli będzie przeobrażenie Microsoftu w firmę bardziej przypominającą Google’a, który w wielu kwestiach stał się takim przedsiębiorstwem, jakim Microsoft zawsze miał nadzieję się stać. Redmond, gdzie siedzibę ma Microsoft, jest położone niedaleko Seattle.

Dziennik „The Seattle Times” sprawdził, co pracownicy informatycznego koncernu sądzą o nowym szefie. Są pełni nadziei. A co sądzi rynek? Gdy kilka dni temu Microsoft potwierdził, że Nadella będzie prezesem, reakcja inwestorów była „letnia”.

Serwis MarketWatch podał, że jego wybór przyjęto z ulgą, ale raczej dltego, że skończył się wreszcie długo trwający proces rekrutacji.

Odmiana po zmianie

Centrum prasowe Microsoftu rozesłało mejla, w którym informuje, że chce ułatwić odmianę przez przypadki imienia i nazwiska nowego prezesa. Tworząc wskazówki, Microsoft skorzystał z pomocy językoznawcy — dr Magdaleny Sadeckiej-Makaruk. Satyo Nadello, gratulujemy!

Mianownik: Satya Nadella

Dopełniacz: Satyi Nadelli

Celownik: Satyi Nadelli

Biernik: Satyę Nadellę

Narzędnik: Satyą Nadellą

Miejscownik: Satyi Nadelli

Wołacz: Satyo Nadello!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy