Microsoft ma nowe zabezpieczenia

Grzegorz Zięba
12-02-2001, 00:00

Microsoft ma nowe zabezpieczenia

W drugiej połowie 2001 r., na polskim ryku mają się pojawić nowe produkty Microsoftu: Windows XP i pakiet Office XP. Te nowe wersje, sztandarowych produktów Microsoftu, zostaną zaopatrzone w specjalny system zabezpieczeń przed pirackim kopiowaniem.

Problem piractwa w Polsce jest znacznie poważniejszy niż w innych krajach regionu, jak np. Czechy czy Węgry.

— Szacujemy, że około 80 proc. komputerów w naszym kraju jest wyposażonych w nielegalne oprogramowanie — mówi Krzysztof Janiszewski, specjalista Microsoft Polska do spraw piractwa.

Przez telefon i sieć

Nowe zabezpieczania mają w znacznym stopniu zmienić tę sytuację. Programy Windows XP oraz Microsoft Office XP, które zostaną wprowadzone na rynek polski w trzecim kwartale 2001 r., będą aktywowane za pośrednictwem Internetu lub po telefonicznym skontaktowaniu się z przedstawicielami firmy Microsoft Polska. W takie zabezpieczenia wyposażony zostanie również program Visio, służący do tworzenia grafik i wykresów.

W przypadku aktywacji przez Internet, program będzie automatycznie łączył się z serwerem Microsoftu i pobierał kody umożliwiające instalację. Po zainstalowaniu program rozpozna główne elementy składowe komputera. Ponowna instalacja aplikacji nie będzie więc możliwa na innym komputerze.

— Niewielkie zmiany dokonywane w danym komputerze, takie jak wymiana karty graficznej czy dodanie nowego osprzętu, nie wpłyną na możliwość rozpoznawania danej maszyny — twierdzi Krzysztof Janiszewski.

W przypadkach, kiedy nabywcy nowego oprogramowania nie będą mogli zarejestrować go za pośrednictwem Internetu, będzie można to zrobić przez telefon. W centrach telefonicznych Microsoftu uzyskają oni odpowiednie kody do aktywacji programu. W tym przypadku aplikacja również będzie rozpoznawała komputer, na którym zostanie pierwszy raz zainstalowana.

Takie procedury nie będą obowiązywać w dużych firmach, gdzie programy wykorzystuje się na wielu stanowiskach. Dyrektorzy administracyjni otrzymają specjalne kody aktywacyjne.

— Ujawnienie ich osobom nieupoważnionym będzie karalne — podkreśla Krzysztof Janiszewski.

— Niewykluczone, że w przyszłości wprowadzimy u klientów grupowych specjalne serwery licencyjne, które będą kontrolować legalność wykorzystywania oprogramowania — dodaje Michał Bajer, produkt manager odpowiedzialny za pakiet Microsoft Office w firmie Microsoft Polska.

Sprawdzone rozwiązanie

Takie rozwiązania antypirackie Microsoft sprawdził już w 2000 r., w siedmiu krajach na świecie, m.in. w USA, Chinach i Brazylii.

— Klienci nie mieli praktycznie żadnych problemów z nową formą aktywacji. Przez Internet zalogowano w tych krajach aż 80 proc. naszych produktów. To znacznie więcej niż się spodziewaliśmy — twierdzi Krzysztof Janiszewski.

Przedstawiciele Microsoftu uważają, że wprowadzenie nowych zabezpieczeń wpłynęło na znaczne zmniejszenie liczby powstających kopii pirackich nowych produktów. Jednak żaden z nich nie potrafił powiedzieć, czy wpłynie to na zmniejszenie ceny oferowanych przez Microsoft produktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Microsoft ma nowe zabezpieczenia