Microsoft walczy z piratami

Anna Pronińska, Reuters
opublikowano: 02-11-2006, 00:00

Ponad 50 procesów Microsoft wytoczył handlarzom nielegalnym oprogramowaniem. Sąd będzie miał zajęcie także w Polsce.

Microsoft, największy na świecie producent oprogramowania, poinformował o rozpoczęciu ponad 50 procesów przeciwko osobom obracającym nielegalnym oprogramowaniem. Firma postanowiła pozwać nie tylko grupy, ale również pojedynczych handlarzy, którzy sprzedają pirackie kopie, wykorzystując do tego aukcje internetowe takie jak e-Bay.

— Podrobione oprogramowanie jest niepełnowartościowe i niebezpieczne — mówi Matt Lundy, prawnik z antypirackiej grupy Microsoftu.

W czerwcu Microsoft zbadał nielegalne kopie Windows XP i poinformował, że 43 proc. oprogramowania zawiera dodatkowe ukryte aplikacje, które pozwalają na ataki hackerów, omijanie zabezpieczeń systemu lub kradzież haseł.

Miesiąc później firma rozpoczęła kampanię zwalczającą pirackie oprogramowania, wnosząc 20 pozwów przeciwko firmom w dziewięciu stanach USA, m.in. w Connecticut, Kansas, Nowym Jorku i na Florydzie. Gigant z Redmont ostrzegał wówczas, że jest zdeterminowany bronić swojej własności intelektualnej. Tę determinację postanowił teraz pokazać w innych krajach.

Oprócz piętnastu nowych procesów w USA Microsoft złożył dziesięć pozwów także w Niemczech i Holandii, pięć we Francji i Wielkiej Brytanii. Wytoczył procesy również handlarzom w Argentynie, Australii, Belgii, Korei, Meksyku, Polsce i kilku innych krajach.

Do tej pory Microsoft walczył z grupami zajmującymi się nielegalnym procederem. Teraz przed sądem staną także pojedynczy handlarze.

Także aukcje internetowe przystąpiły do walki z piratami. Rzecznik e-Baya zapewnił, że jego firma ściśle współpracuje z Microsoftem nad likwidowaniem nielegalnego oprogramowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska, Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Microsoft walczy z piratami