Miejski rower także dla niepełnosprawnych

RFA, PAP
opublikowano: 27-08-2017, 22:00

Samorządy rozsmakowały się w systemach miejskich rowerów. Z każdym kolejnym sezonem w miastach przybywa jednośladów do wynajęcia i pomysłów na ich wykorzystanie. Ciekawe rozwiązanie zaproponował Kalisz. Rower miejski jest tam dostępny od lipca 2017 r., ale dzięki inicjatywie społecznej przy Zespole Szkół Specjalnych nr 11 uruchomiono także wypożyczalnię trzykołowych rowerów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych. Ma to umożliwić takim osobom prowadzenie aktywnego stylu życia. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Sylwia Baranowska, nauczycielka w tym zespole szkół, która prowadzi grupę wsparcia „Przystań” dla 200 rodziców dzieci niepełnosprawnych. Wypożyczalnia rowerów to pomysł w ramach działania tej grupy. — Udało nam się pozyskać sponsora, dzięki któremu otrzymaliśmy 21 rowerów rehabilitacyjnych

Integracja

różnych rozmiarów. Koszt jednego rowerka wynosi około 3 tys. zł, rodziców nie byłoby stać na taki wydatek — powiedziała PAP Sylwia Baranowska. Z całej puli 17 rowerów trafiło do dzieci na ich prywatny użytek, a w wypożyczalni na razie są 4 rowery, ale niebawem mają do niej trafić kolejne. Fundacja Eco Textil, która przekazała rowery, chce zbudować sieć takich wypożyczalni w całym kraju (na razie jedyna jest kaliska). Dysponuje trzema rozmiarami rowerów i przekazała ich już ponad 4,2 tys. w całym kraju. W Kaliszu rower można wypożyczyć na dwa tygodnie, ale rodzice muszą zapisywać się na listę. W kolejce czeka 30 chętnych. Sylwia Baranowska podkreśla, że dzięki takim rowerom dzieci mogą nie tylko nauczyć się jeździć, ale też przede wszystkim usprawnić umiejętności tzw. motoryki dużej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RFA, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Miejski rower także dla niepełnosprawnych